Daří se integrace uprchlíků v Německu? Vládní studie hlásí úspěch, populisté ji zpochybňují

1. září 2017

Muslimové v Německu jsou stále lépe integrováni. Zjistila to nedávno zveřejněná studie Bertelsmannovy nadace. Ta srovnávala integraci muslimů v Německu, Británii, Francii, Rakousku a Švýcarsku, aby zjistila, že v těchto zemích se tři čtvrtiny muslimů 2. generace naučilo jazyk nové evropské země jako mateřštinu. Studie ale nezahrnuje muslimy příchozí po roce 2010. Je integrace v Německu úspěšná?

„Ano,“ vyjádřil v pořadu Pro a proti svůj názor na úspěšnost integrace publicista Jaroslav Šonka.

Ten také pochybuje, že integrace je vyloučená, jak tvrdí kritici. „Existují pedagogické pomůcky. S lidmi, kteří upřednostňují Desatero před zákonnými opatřeními, je třeba hovořit a něco s nimi udělat."

„Práce s nimi není lehká věc, ale vzít je a šoupnout je do jednoho pytle na základě několika málo otázek, je špatně.“

To, že se studie zaměřila na druhou generaci a „čerstvé“ uprchlíky pominula, považuje novinář za dobré metodické rozhodnutí statistického výzkumu. „Když se ve studii hovoří o generacích, tak nemůžu o nich mluvit u lidí z roku 2011.“

„O uprchlících posledních let existují také studie, a víme o tom, jak těžké je zapojovat je do pracovního procesu,“ ujistil Šonka.


Stávající systém integrace je udržitelný. Německo také navyšuje rozvojovou pomoc, aby v zemích, kde je to možné, tito lidé dostali existenční základnu. Jaroslav Šonka

Ten zpochybnil, že znásilnění, přepadení a další činy, páchají v Německu migranti. „Tam, kde je strana AfD pana Bystroně nejsilnější, tedy v bývalém východním Německu, je toto na denním pořádku. A nejsou to muslimové, ale většinou neofašisté.“

„Existuje zde řada předsudků. Ale atentáty dělají ti, kteří nejsou uprchlíci, ale v případě těch posledních atentátů lidé z Maroka, takže je třeba rozlišovat.“

Novinář také kritizoval další protiimigrační rétoriku. „Nejhloupější hlášky jsou ty, že jde o mladé muže s mobily. Když jste v táboře v Turecku, pošlete hledat útočiště pro rodinu babičku?“

„Strana, kterou pan Bystroň zastupuje, je nejsilnější tam, kde panoval komunismus. A to také něco vypovídá,“ shrnul Jaroslav Šonka.

Předseda bavorské Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň nesouhlasí, že je německá integrace muslimů úspěšná. Zpochybnil také studii samotnou.

„Nadace, která studii zveřejnila, má velmi blízko k Angele Merkelové a její vládě. Studie je také velmi manipulativní.“

I když jsou čísla výzkumu jasná, neplatí totéž pro jejich interpretaci. „Ta je zavádějící, ale hlavně zkoumaný vzorek jde mimo realitu. Když vyčleníte všechny muslimy, kteří přišli po roce 2010, tedy nejproblémovější skupinu, vyjde vám něco jiného než realita.“

„I taková zmanipulovaná studie je vítána, aspoň se o tématu můžeme bavit,“ dodal politik.


Chceme a potřebujeme vůbec tyto lidi integrovat? Desetiletí žijeme v evropském společenství s lidmi, kteří mají stejné hodnoty a netřeba je pracně integrovat. Petr Bystroň

Tomu také vadí, že zkoumaný vzorek studie jsou lidé, kteří přišli kdysi do Německa za prací. „Studie oslavuje, že tento vzorek pracuje stejně jako Němci. To je přece samozřejmost. Když někdo přijde za prací, tak je logické, že se bude snažit práci získat a mít ji.“

„Když se podíváte na statistiky znásilnění, přepadení a násilných činů, noví imigranti jsou tam silně zastoupeni. Informace získané při potulkách po braniborských hospodách nemůžeme vydávat za fakta, statistiky policejních ředitelství jsou úplně jasné,“ odmítl Šonkovu osobní zkušenost politik.

Ten připomněl, že překážkou pro vstup do Evropy není náboženské vyznání. „Problém je to, že se dva roky porušují platné zákony, hranice nikdo nehlídá, pouštějí se sem migranti pod rouškou uprchlictví, a přitom jsou to všechno hospodářští migranti.“

„Integrace se momentálně Německu nedaří a zkušenosti z jiných zemí jsou také takové, že se to s těmito migranty dařit nebude,“ konstatoval Petr Bystroň.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio