Daniel Kroupa: Sexuální skandál na politické scéně
Mladý politik na základě zveřejněného podezření z nevhodného chování k ženám a ze znásilnění, složil mandát poslance a odstoupil z kandidátky. Reagoval rychle a za to sklidil pochvalu. Za své chování se omluvil, znásilnění popírá a bude se proti tomuto nařčení bránit soudně.
Měl mnoho příznivců, kteří jsou nyní zklamáni a někteří z nich se ho zastávají. S tím, že jeho skutek nebyl tak závažný, není prokázaný a vzhledem k načasování je možné, že se jedná jen o zinscenovanou aféru.
Jejím cílem je poškodit jeho i stranu, za kterou měl kandidovat. Odpůrci spíše věří předpokládaným obětem sexuální agrese, varují před tím, abychom takové jednání bagatelizovali, a požadují přísnější tresty pro pachatele násilí na ženách.
Čtěte také
Celou událost provází jev, který známe i z jiných případů: čím méně o nich lidé vědí, tím zásadovější postoje k nim zaujímají.
Jedni odsuzují pachatele, který zatím nebyl usvědčen, druzí odsuzují poškozené, u nichž nebylo prokázáno, že jimi nejsou.
Do hry ovšem vstupuje i ideologická předpojatost těchto samozvaných soudců. Pokrokoví bojovníci za lepší svět v události spatřují další doklad zkaženosti společnosti ovládané muži, která je plná násilí.
Volají po drakonických trestech a chtějí vymýtit tento nešvar do důsledků. Obhájci tradičních pořádků mají sklon závažnost takových činů zlehčovat a nevidí žádný důvod měnit svůj postoj k nim, ani jejich trestní kvalifikaci. Ať už věc dopadne jakkoli, ani jeden z těchto táborů nebude spokojen.
Ideologické politické předsudky nezatahovat
Ke změnám dojde a dojít musí. Důvodem je, že se za posledních 50 let, v důsledku několika sexuálních revolucí, v této oblasti zásadně proměnilo chování společnosti a násilí přibývá. Intimní vztahy, které byly dříve výlučně soukromou záležitostí, se stále více stávají věcí veřejnou a politickou.
Čtěte také
Rozvolnění přísných mravních norem s sebou nese nutnost zpřísnění pravidel právních. Protože tam, kde společnost ztrácí schopnost regulovat samu sebe, nastupuje stát.
Tyto změny však onen lepší svět pokrokářů nepřiblíží ani o píď. Zákony, pokud jde o ochranu potenciálních obětí trestných činů, jsou děravějším sítem než mravní pravidla. A čím jsou drakoničtější, tím více vyžadují dohledu policie.
Technicky vzato je dnes možné rozmístit kamery tak, aby pokrývaly nejen veřejné prostory, ale i soukromé, včetně ložnic. Sledovat chování každého jednotlivce a s pomocí umělé inteligence při milování identifikovat každé porušení zákona.
Jak víme, jsou státy, které takový dozor už aplikují. Jsou však dokladem toho, jak snadno se sladká utopie stává dystopií.
U nás jsme zatím naštěstí tak daleko nepokročili. Do řešení jednoho sexuálního skandálu je lepší ideologické politické předsudky nezatahovat.
A přistupovat k úpravám zákonů jenom tak, aby odpovídaly sociální realitě. A pokud se týče přemýšlení o mravních normách, kterými se máme řídit, pomůže, když si každý představí, že obětí je jeho dcera a pachatelem jeho přítel.
Autor je filozof a pedagog
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.