Daně mají být spravedlivé a efektivní. Jak správně nastavit daňový systém?

15. září 2023
Ekonomické jednohubky

Daně jsou povinné a nenávratné platby, které stát vybírá z našeho majetku nebo našich příjmů. Prostředky, které se na daních vyberou, vláda používá k hrazení nevýdělečných služeb, které pro obyvatele zajišťuje, a to zejména v oblasti zdravotnictví, dopravy, kultury a školství. Nastavit daňový systém, tedy správnou kombinaci daní tak, aby ekonomika efektivně fungovala, není vůbec jednoduchá záležitost, a proto má každý stát daňovou skladbu jinou.

Obecně platí, že daně dělíme na přímé a nepřímé.

„Nepřímé daně se tak nazývají proto, že je neplatí přímo poplatník, ale za něj je platí někdo jiný. Z toho plyne, že hlavní nepřímou daní je daň z přidané hodnoty, protože tu sice platíme my, když si jdeme třeba koupit máslo, ale neplatíme to rovnou finanční správě, platí to ten, kdo mi to máslo prodává,“ vysvětluje Skořepa.

Čtěte také

„A potom tam patří i spotřební daně, což je něco velmi podobného, opět je to součástí ceny, za jakou se to prodává v obchodě.“

Přímé daně odvádí naopak přímo sám poplatník.

„Tam patří především daně z příjmu, ty se ještě dál rozdělují na to, jestli je platí fyzické, nebo právnické osoby. Dále tam patří třeba daň z nemovitosti, daň, kterou musíme zaplatit, pokud prodáme cenné papíry a splníme určité podmínky, abychom to zdanili.“

Přímé i nepřímé daně mají své výhody a nevýhody. Přímé daně jsou obvykle transparentní a je dobře vidět, kolik na nich kdo zaplatí. To se nedá říct o nepřímých daních, ty ale zase pro stát mají jinou výhodu, říká Michal Skořepa.

Čtěte také

„Výhoda nepřímých daní je v tom, že se mnohem lépe vybírají, je tam mnohem těžší se tomu vyhnout. Když je to máslo v obchodě, tak kdykoliv může přijít někdo z finančního úřadu, podívat se do účetnictví toho prodejce a zjistit, jak to tam všechno funguje.“

„U těch přímých daní, když je to z příjmu, tak teoreticky je spousta povolání, kde se dá pracovat načerno a té dani se vyhýbat.“

„Každá daň má svoje a potom jde o to, jak se daná populace k daním staví. Pokud chce platit pečlivě, dávají větší smysl daně z příjmu. Pokud se tam naopak rozmáhá podvádění, tak je možná lepší volit spíš nepřímé daně, protože tam se tomu hůř vyhýbá,“ dodává Skořepa.

Poslechněte si celé Ekonomické jednohubky v audiozáznamu.

Spustit audio