CZ.NIC předvedl domácí kutilství. Blokování webů se má řešit zákonnou cestou, říká novinář Koubský

1. duben 2022

Postup, kdy sdružení CZ.NIC zablokovalo osm údajně dezinformačních webů bez potřebného právního rámce, je podle redaktora Deníku N Petr Koubský velice nešťastný. „Je to klasický příklad cesty do pekel, která je dlážděná dobrými úmysly,“ glosuje. „Smysl by mělo řešit to standardní cestou v rámci zákona, nikoliv soukromou iniciativou, nebo domácím kutilstvím – jak to předvedl CZ.NIC.“

Blokování internetových stránek tímto způsobem je nešťastné právně i politicky, míní Koubský. Příště by se takové řešení mohlo zneužít k čemukoliv, varuje: „Nelíbí se mi, že se u nás takové věci dějí a myslím si, že je to opravdu nebezpečnější, než to vypadá na první pohled.“

Čtěte také

Na návrhu zákona, který by měl napříště pomoci podobné situace řešit, se pracuje, jak řekl rozhovoru pro portál Seznam Zprávy ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). S tím počítá i Petr Koubský:

„Podle mých informací vypracováním tohoto zákona bylo pověřeno ministerstvo vnitra. Nevím, kdy návrh vznikne a kdy se začne projednávat. Takové řešení ale nemůže ani nemá přijít rychle. Má-li to být řešení zákonné, musí projít standardním legislativním procesem.“

Pro mě je zásadní, aby existovala možnost odvolání a přezkumu.
Petr Koubský

Příkladem správného přístupu k blokování webů je například vytvoření seznamu Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který označil více než tři desítky domén prodávajících nepovolená léčiva. „Je to ukázka jak se to může a má dělat,“ říká novinář.

Čtěte také

Koubský má za to, že na internetu se nelze pohybovat jen mezi černou a bílou – mezi situacemi, že je internet buď naprosto anarchistický, nebo naopak regulovaný jako někde v Rusku nebo Číně. „To, že se na něm mají dodržovat rozumné zákony, je úplně v pořádku.“

Pro mě je zásadní, aby existovala možnost odvolání a přezkumu,“ dodává s tím, že pokud jde o zakázání prodeje falešné viagry, nejedná se o ohrožení svobody slova s přímými politickými důsledky.

Poslechněte si celý pořad Online Plus.

autoři: David Slížek , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.