Čtvrť honosných vil
První pražské vily v Bubenči. 18. února
Nejnovější vydání pořadu Cestopis architektury v rámci cyklu Leonardo Plus nás zavede do pražského Bubenče. Kousek od dnešní stanice metra Hradčanská vznikly na přelomu 19. a 20. století úchvatné a významné stavby.
Projdeme se například ulicemi Suchardovou, Slavíčkovou či Pelléovou kolem vil architektů Dušana Jurkoviče, Jana Kotěry, Vítězslava Maška nebo Jana Kouly. Navštívíme také Lannovu vilu, která dnes patří Akademii věd.
Historika architektury Zdeňka Lukeše se bude ptát Michael Rozsypal. Poslouchejte pořad Leonardo Plus v sobotu 28. února v 16.10.
Oblast Bubenče byla částí „Za hradbami", kde se stavěly letohrádky, zahrady a usedlosti. Na počátku 20. století chtěl významný architekt Jan Koula prosadit stavbu nové Královské cesty ze Starého Města, z Pařížské ulice přes nový most přes Vltavu, dále Letnou do Vorlíčkovy ulice a ulicí pod Kaštany do Stromovky. Tento plán měl mnoho příznivců, kteří si byli jisti, že tato koncepce zvítězí a tak si začali v oblasti Bubenče stavět své vlastní vily.
(Zdroj: prazskeprochazky.cz)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.