Čtvrť honosných vil

28. únor 2015

První pražské vily v Bubenči. 18. února

Nejnovější vydání pořadu Cestopis architektury v rámci cyklu Leonardo Plus nás zavede do pražského Bubenče. Kousek od dnešní stanice metra Hradčanská vznikly na přelomu 19. a 20. století úchvatné a významné stavby.

Projdeme se například ulicemi Suchardovou, Slavíčkovou či Pelléovou kolem vil architektů Dušana Jurkoviče, Jana Kotěry, Vítězslava Maška nebo Jana Kouly. Navštívíme také Lannovu vilu, která dnes patří Akademii věd.

Historika architektury Zdeňka Lukeše se bude ptát Michael Rozsypal. Poslouchejte pořad Leonardo Plus v sobotu 28. února v 16.10.

Oblast Bubenče byla částí „Za hradbami", kde se stavěly letohrádky, zahrady a usedlosti. Na počátku 20. století chtěl významný architekt Jan Koula prosadit stavbu nové Královské cesty ze Starého Města, z Pařížské ulice přes nový most přes Vltavu, dále Letnou do Vorlíčkovy ulice a ulicí pod Kaštany do Stromovky. Tento plán měl mnoho příznivců, kteří si byli jisti, že tato koncepce zvítězí a tak si začali v oblasti Bubenče stavět své vlastní vily.

(Zdroj: prazskeprochazky.cz)

Spustit audio