Co soudíte o projektu Opencard – má smysl v něm pokračovat?
Otevřená karta Pražana, Opencard, se stává jedním z nejbizardnějších projektů. Po letech příprav a realizace za 1,35 miliardy korun se dostáváme k papírovým kupónům. Markéta Ševčíková hovořila s Martinem Kameníkem, předsedou občanského sdružení Oživení.
Otevřená karta Pražana neboli Opencard se postupně stává jedním z nejkontroverznějších, ale i nejbizarnějších projektů tuzemské polistopadové historie.
Po letech příprav a následné realizace za 1,35 miliardy korun to vypadá, že se dostáváme na začátek: k papírovým kuponům.
Jejich zavádění coby alternativu k Opencard už pražští radní minulý týden schválili, v úterý pak přidali další rozhodnutí: Hlavní město nechá na další možnosti fungování a financování projektu Opencard vypracovat nový posudek za další bezmála dva miliony korun.
Z posudku společnosti NEXIA AP má vyplynout, kolik by město muselo v dalších letech za fungování systému zaplatit a jaká rizika s sebou projekt nese.
Otázkou zůstává, co z posudku zjistíme nového – to, že služby týkající se Opencard neodpovídají ceně, že není možné dohledat podklady a dokumenty a že s projektem jsou spojeny pochybné zakázky, ukázal už audit z roku 2009.
Zatím jsme se ale nikdy nedozvěděli, kdo a za jakých podmínek ony pochybné smlouvy a zakázky uzavíral.
Nevíme, do jaké míry hráli v kauze Opencard roli pražští kmotři a lobbisté Roman Janoušek a Ivo Ritting, a pokud hráli, proč nečelí obvinění i oni, ale zatím pouze bývalí radní za TOP 09 a ODS a pět úředníků.
Na konci ledna přitom skončila smlouva na technickou podporu systému, a zda bude Opencard nadále fungovat, stále není jasné.
Co soudíte o pokračování projektu Opencard vy – měl by být bezezbytku zrušen, nebo má smysl v něm pokračovat?
A co vyplynulo z šetření neziskových organizací bojujících proti korupci, například občanského sdružení Oživení?
O tom všem bylo Radiofórum ve středu 4. února v 19:10 hodin. Hostem Markéty Ševčíkové byl Martin Kameník, předseda občanského sdružení Oživení.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.