Čeští vědci přišli s nanoobvazem. Bakterie ničí přímo v ráně
Stačí pět minut na světle a nebezpečné nemocniční bakterie se do rány nedostanou. Usmrtí je speciální nanoobvaz, který vyvíjejí vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mohl by nahradit antibiotika, která někdy nezabírají. Experti teď připravují klinické testování.
„Na spodní části nanoobvazuje je modrá vrstva – to je pouhá ochrana lepidla, která se při aplikaci na ránu sundává,“ popisuje výkonný ředitel spin-offové společnosti Univerzity Karlovy LAM-X, který vznikl díky spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV, Roman Chaloupka.
„Nad touto vrstvou je část z polyuretanové pěny, která má odsávat tekutinu z rány. A na povrchu máme velmi tenkou nanovlákennou vrstvu, která je po osvícení světlem schopná bakterie zlikvidovat,“ dodává.
Čtěte také
Aktivuje se modrým světlem, které je při klinických zkouškách uzavřené v černém boxu.
„Toto světlo je trochu očím nepříjemné, ale není to UV záření, takže je neškodné. A pokud si vezmete brýle se speciálním filtrem, mohli byste vidět, jak materiál krásně svítí,“ popisuje Petra Křtinová z Přírodovědecké fakulty, která test připravuje.
Základem jsou barviva, tzv. fotosenzitizéry, která dostanou kyslík do stavu, ve kterém působí antibakteriálně, ale jen velmi krátce a na povrchu, takže nijak neovlivňuje samotnou ránu.
Chcete vědět víc? Poslechněte si celou reportáž Evy Kézrové.
V úterní Vědě Plus se také dozvíte:
- Jak vypadala výprava československých vědců, kteří se v roce 1969 vydali s pragovkou k protinožcům. Šlo o expedici do odlehlého území Austrálie obývaného kmenem Remba-ranků.
- Co všechno může motivovat lidi k tomu, aby si pořídili solární panely? To zjišťoval rozsáhlý výzkum Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
Pořadem provází Tomáš Pavlíček.
Související
-
Pohozené nanoroušky v přírodě výrazně škodí. Nanočástice totiž vážou v tělech živočichů pesticidy
K PET lahvím, brčkům a sáčkům se postupně přidává další znečišťovatel, a to roušky a respirátory. Jejich složení je totiž velmi podobné a v přírodě se špatně rozkládají.
-
Bakterie milují chytré hodinky. Dezinfikujte je. Kontaminovaná je naprostá většina, varuje studie
Nosíte chytré hodinky? Podle nejnovější studie se jejich povrch hemží bakteriemi daleko víc než všechny telefony, kravaty nebo vysoušeče rukou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.