Černobyl: Utajovaná katastrofa z 26. dubna 1986

26. duben 2022

Sovětský vědec v oboru anorganické chemie a člen Akademie věd SSSR Valerij Alexejevič Legasov se cítil za havárii v Černobylu osobně zodpovědný. Po havárii tvrdil, že nepřítel není ukryt v technice, ale nepřítelem je samotný způsob utváření a řízení energetických procesů závislých na člověku. „Dnes musíme techniku chránit před člověkem,“ řekl už jako vedoucí vyšetřovací komise. Legasov spáchal sebevraždu v den prvního výročí černobylské katastrofy. 

Čtěte také

Jaderná havárie odhalila i nedostatky sovětského systému, který dlouho katastrofu utajoval a bagatelizoval. To bohužel zabránilo i včasnému varování ohroženého obyvatelstva.

Připomeneme i to, jak o následcích katastrofy (ne)informovala československá vláda i média.

V další části pořadu se Petruška Šustrová a Josef Mlejnek zamýšlí na významnými událostmi válečného roku 1944.

Reprízu pořadu, který jsme vysílali v únoru 2009, najdete v audiozáznamu pouze po dobu jednoho měsíce.

autoři: Petruška Šustrová , Josef Mlejnek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.