Britské političky chtějí zrušit zákaz potratů v Severním Irsku. Tamní konzervativci jsou proti

Britská premiérka Theresa Mayová se ocitá pod sílícím tlakem ze strany ostatních političek Konzervativní strany kvůli přísné potratové legislativě v Severním Irsku. Jejich požadavky nyní vzrostly poté, co si Irská republika v pátek v historickém referendu odhlasovala zrušení podobně striktního dodatku ústavy.

Informuje o tom britský nedělník Sunday Times.

Ministryně pro záležitosti žen a rovné příležitosti Penny Mordauntová, spolu se čtyřmi předchůdkyněmi v tomto postu předsedkyni vlády vyzvaly, aby straníkům v parlamentu umožnila volné hlasování o změně potratové legislativy v Severním Irsku. Mordauntová o víkendu prohlásila, že jednoznačné vítězství stoupenců legalizace interrupcí v Irsku by mělo přinést změnu i v severní části ostrova.

Belgie zvažuje vyjmutí potratů z trestního řádu

potrat

Belgičtí poslanci postoupili o krok blíže k dekriminalizaci potratů v zemi poté, co se v tamním parlamentuve středu o tématu otevřela debata. Jak píše britský deník Guardian, západoevropská monarchie tak zřejmě bude následovat příkladu svých sousedů Francie nebo Lucemburska, které se k zákroku staví jako k ženskému právu.

Vláda v Londýně se ale bojí, že by se takovýto krok nelíbil severoirským sociálně konzervativním unionistům, jejichž koaliční spolupráci Mayová potřebuje. Poslanec za Demokratickou unionistickou stranu (DUP) Ian Paisley vzkázal, že Severní Irsko by nemělo být donuceno k tomu, aby potraty přijalo. Podle něj si lidé přejí chránit jak matku, tak i nenarozené dítě.

Alespoň referendum

Mordauntová mezitím na svůj Twitter napsala, že se v případě pátečního referenda jednalo o „historický a skvělý den pro Irsko, stejně jako o naději pro Severní Irsko“. Dodala, že toto očekávání by nemělo být zklamáno. Navíc Mordauntová zřejmě tlačí premiérku k tomu, aby konzervativním poslancům umožnila ve věci rozhodovat volným hlasováním podle svědomí každého z nich, a nikoliv na základě stranické politiky. To ale Mayová dovolit nechce.

Ministryně navíc disponuje podporou čtyř svých předchůdkyň, mezi kterými je i pozdější ministryně vnitra Amber Ruddová. Pro samotnou Mordauntovou je téma zvláště důležité. Dlouhodobě ve Spojeném království vede kampaň za bezplatný přístup všech žen k potratům.

Brexit ohrožuje mírový proces v Severním Irsku

Bariéra oddělující katolické a protestantské čtvrti v Belfastu, hlavním městě Severního Irska

Je tomu dvacet let, co v Severním Irsku ukončila Velkopáteční mírová dohoda 30 let sektářského konfliktu mezi katolíky a protestanty. Krvavá série úderů a odvet, označovaná britským eufemismem Nepokoje, si vyžádala přes 3 600 životů.

I některé další konzervativní političky by úpravu legislativy podpořily. Patří mezi ně například státní tajemnice na ministerstvu školství Anne Miltonová nebo předsedkyně zdravotnického výboru v Dolní sněmovně Sarah Wollastonová. „Pokud by se o změně nehlasovalo přímo v parlamentu, mělo by se alespoň uskutečnit referendum v Severním Irsku,“ myslí si Wollastonová.

Jen v ohrožení života

Severní Irsko patří k oblastem s vůbec nejpřísnější potratovou legislativou v západním světě. Umělá přerušení těhotenství nejsou povolena ani v případech znásilnění nebo incestu. Žena musí plod donosit dokonce i když doktoři vědí, že je silně poškozený nebo že nebude životaschopný. Severní Irsko je tak jedinou součástí Velké Británie, kde jsou interrupce dovoleny pouze v případě ohrožení života matky.

Proto v průměru tři ženy denně buďto cestují za potratem ze Severního Irska do Anglie, nebo si přes internet nelegálně objednají léky. Vystavují se přitom hrozbě až několikaletého vězení. Podle Organizace spojených národů takový zákonný postih porušuje lidská práva, upozorňují The Times.

Předsedkyně severoirských unionistů Arlene Fosterová nicméně tvrdí, že irské referendum na situaci v Severním Irsku nemá naprosto žádný vliv, informují stránky britské BBC. Podle političky je věcí severoirského Národního shromáždění, aby o věci rozhodovalo.

Referendum v sousedním Irsku se konalo jen proto, že je zákaz potratů součástí tamní ústavy, soudí Fosterová. Nic takového ale v případě Severního Irska neplatí. „Samozřejmě ale výsledek plebiscitu vnímáme jakožto důležité rozhodnutí našich sousedů,“ prohlásila unionistka.

Rozpolcené Irsko

Severní Irsko je už téměř 18 měsíců bez regionální vlády a veškerá jednání unionisty a zástupci republikánské strany Sinn Féin zatím nikam nedospěla. Formace Sinn Féin by přísnou potratovou legislativu chtěla zrušit, silně věřící stoupenci unionistů ale tvrdí, že by takový krok jen vedl k „potratům na zakázku“, vysvětluje BBC.

Karen Bradleyová, ministryně pro Severní Irsko v britském kabinetu, nicméně odmítá, aby se o záležitosti rozhodovalo v Londýně, a nikoliv v regionálním severoirském shromáždění. Podle zdrojů The Times se prý ale i tato politička v soukromí vyjadřuje k možné legislativní změně pozitivně.

Ostatně změnu zákona je připraveno podpořit více než 130 britských zákonodárců. „Nemůžeme nechat ženy v Severním Irsku na holičkách. Proto budeme žádat poslance, aby podpořili tuto legislativu a posunuli tak zákony o potratech ve Spojeném království do 21. století,“ podotýká labouristická členka parlamentu Stella Creasyová.

Čtěte takéTichá revoluce konzervativní irské společnosti? ‚Jde o pozvolný trend,‘ říká politolog

Poslankyně rovněž doufá, že se povede změnit legislativu v Anglii a Walesu tak, aby se interrupce plně dekriminalizovali. Zároveň chce ukončit současnou praxi, kdy žena potřebuje potvrzení od dvou doktorů, než je k zákroku připuštěna. I proto si mnoho žen kupuje léky nelegálně přes internet.

V „tiché revoluci“, jak irském referendum označil tamní premiér Leo Varadkar, hlasovalo více než 66 procent voličů pro změnu irské ústavy, která až do teď potraty zakazovala. Pro povolení interrupcí se vyslovili lidé z téměř všech věkových kategorií, informují The Times.