Boj proti hlučné Pivní stezce

14. říjen 2013

Jágr, hezký holky a pivo = Česká republika. To že toto spojení stále platí, potvrzuje nová a stále oblíbenější turistická trasa ulicemi historického jádra Prahy. Asi nepotkáte Jaromíra Jágra, hezké holky pravděpodobně ano, ale stoprocentně na ní najdete pivo. Jde totiž o Pivní stezku, na které turisté provozují takzvaný crawling - tedy vypij, co můžeš.

To znamená, že desítky zahraničních turistů na trase testují nejenom kvalitu českého piva, ale veškerého alkoholu. Noční veselí samozřejmě špatně snáší místní, kterým přiopilí turisté prakticky znemožňují klidný spánek.


Stížnosti nebo ledová sprcha

"Už jsem tak zvrhlá, že mám hrnec na okně a liji na ně vodu. Po hodinách podniky opouští skupiny 40 opilých a uřvaných lidí! V ulici mám 16 hotelů a hospod," popisuje paní Zuzana, která v Michalské ulici bydlí víc než padesát let. Okna má přímo nad luxusní restaurací, která se stala součásti takzvané pivní stezky. Zatímco se paní Zuzana chce kvůli hluku odstěhovat, rodina Terezy Černé o tom neuvažuje, zato píše spoustu stížností a žádostí na adresu Městské části Prahy 1. "Zavoláme policii klidně 2x i 3x za noc a pak je na chvilku klid, za dvacet minut je ale vše zpátky.

Do mailové pošty radních Prahy 1 i na adresu městské části přichází čím dál víc stížností, a radní odpovídající za bezpečnosti Ivan Solil z České strany sociálně demokratické se netají tím, že žádostí o pomoc přibývá. S problémem hlučných nočních pivních stezek a s tím souvisejícím crawlingu ale nemůže nic moc dělat. "Zaplať pán bůh, že už je podzim a ošklivé počasí a nikomu se nechce do těch plískanic.

V Praze existuje klub, který podle radních Prahy přímo organizuje "crawlingy". Jeho majitel je americký občan, který své jméno zveřejňovat nechce. Nechal za sebe mluvit jednoho ze zaměstnanců - Viktora Hyblera - a ten Českému rozhlasu řekl, že účastníci těchto nárazových akcí se po 23. hodině na Praze 1 nenacházejí a že všechny, kdo jdou takzvanou pivní stezkou, upozorňují na to, že je potřeba po 22. hodině dodržovat noční klid.


Složitá cesta ke klidu

Když si dáte do vyhledávače slova - pivní stezka - najdete hodně odkazů na společnost Czech Beer Tours. Jak se ale od provozovatele společnosti Karla Benáčka dozvíte, jejich firma noční hluk v centru města na svědomí údajně nemá. Představují sice turistům českou pivní kulturu, ale nabízejí jim organizované cesty od pivovarů k pivovarům. "To co tady dnes funguje nemá s pivní kulturou nic společného, jde totiž o komerční projekt, který zaměřen na turisty z anglicky mluvících zemí a především Skandinávii. Sice neuvidí žádný pivovar, ale projdou několik hospod, kde mohou vypít co chtějí. Je to velmi nepříjemné a je to třeba řešit. Otázkou ale je, jak?" Dodává Karel Benáček ze společnosti Czech Beer Tours.

"Je to věc, kterou nemůžeme omezovat nebo regulovat. Pouze můžeme apelovat na strážníky, aby se opakovaně na stezky zaměřili. A to už nyní opakovaně děláme," vysvětluje radní Ivan Solil, který připouští, že situace nemá jednoduché řešení. "Souvisí to s tím, že v cizině nás prezentují, jako zemi, kde si můžete zařádit a nepostihnou vás vysoké tresty. Nemusíme zpřísňovat zákony, problém je v tom, že je málo strážníků a policistů a ti navíc většinou nechtějí s cizinci složitě situaci řešit."

Vinu na straně bezpečnostních sil jednoznačně odmítá mluvčí pražských strážníků Jan Čihák, podle kterého je strážníků dostatek. V první městské části podle něj slouží celkem 220 strážníků, což je nejvíc z celé české metropole. "Praha 1 je plná klubů a hospod, bohužel se tak obyvatelé jen těžko vyhnou hluku turistů. Tímto problémem se dlouhodobě zabýváme. Za posledního půlroku, jsme zjistili na 1800 porušení veřejného pořádku a uložili jsme 800 tisíc korun na pokutách," vypočítává mluvčí pražských strážníků. "Za toto období máme ve statistikách máme na 80 napadených strážníků a musím připustit, že agresivita lidí obecně narůstá," upozorňuje mluvčí pražských strážníků Jan Čihák. Podle něj ze statistik městských strážníků plyne, že se situace - co se většího množství porušování nočního klidu týče - nijak výrazně nezhoršila v porovnání s loňským rokem.

autor: Michaela Vetešková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.