Boj o Senát na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku: Daniel Herman (KDU-ČSL) a Jan Tecl (ODS)
Velmi těsně za sebou skončili v 1. kole senátní volby dva nejúspěšnější kandidáti na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. Volební obvod č. 44 čeká napínavý souboj o místo v horní komoře parlamentu. Zabodují u voličů a voliček zkušenosti z komunální, nebo z nejvyšší politiky?
„Během své práce starosty se setkávám s občany, kteří se na mě obrací se svými problémy. Ty, které lze řešit z pozice starosty, rád řeším, ale řada z nich je v kompetenci Poslanecké sněmovny a Senátu,“ vysvětlil svou kandidaturu v pořadu Pro a proti dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).
Podle něj je potřeba upravit a zjednodušit spoustu zákonů. „Aby byly pro lidi, a ne aby lidem práci komplikovaly. Důležitá je také podpora venkova, kde se situace zhoršuje a venkov se vybydluje, řada těch věcí je v zákonech.“
Kompetence Senátu jsou prý dostatečné. „Protože jsou odlišné od Poslanecké sněmovny. Každá komora plní jinou funkci, a proto je správné, že jsou takto rozdělené.“
Práce senátora a starosty jsou si hodně podobné, protože jsou ve prospěch lidí... Snažím se přesvědčit občany, že skloubení obou funkcí je prospěšné, důkazem jsou kolegové senátoři a starostové napříč všemi politickými stranami.
Jan Tecl
Tecl by si zachoval jak starostovskou, tak senátorskou pozici. „Setkal jsem se těmi, kteří vykonávají obě tyto funkce současně. Ti mě přesvědčili a ubezpečili, že se obě funkce dají nejen skloubit, ale že jsou vzájemně prospěšné. Jako senátor neztrácíte vztah k lidem v regionu a výhody plynou i pro město a celý senátní obvod.“
Starosta jakýkoliv střet zájmů vyloučil. „Senátor je strážcem dobrých zákonů a ty jsou úplně pro všechny, i pro region,“ shrnul Jan Tecl (ODS).
Stanovování priorit
Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) chce podle vlastních slov v Senátu zhodnotit své dlouholeté zkušenosti z parlamentní a vládní politiky. „Chci přinést své zkušenosti z mezinárodní sféry i jazykové schopnosti... Za zásadní pokládám propojení s regiony.“
„Mým prvním krokem by bylo postavení dobrého týmu spolupracovníků, bez něj je člověk ochromen a neudělá nic. Prioritním tématem je sucho…, nesmíme zapomínat ani na sociální služby, dostupné bydlení, ale je toho mnohem více.“
Herman si nedovede představit spolupráci s extremisty zleva i zprava. „Je třeba hledat synergii s partnery, se kterými lze na tématech spolupracovat.“
Primátor nebo starosta je odpovědný za své město, ale jako senátor musí fungovat na celostátní úrovni a musí také zastupovat celý volební obvod. Jestliže chce jako starosta pracovat pro své město, tak nějakým způsobem upozaďuje ostatní části obvodu, a to se týká i celostátní politiky.
Daniel Herman
Křesťanský demokrat věří, že není možné plnohodnotně vykonávat funkci senátora a zároveň starosty. „Je nedobré, když se kumulují dvě nebo více plnohodnotných funkcí a člověk čerpá plat ze státního rozpočtu... V Senátu je hlavní práce ve výborech, a to není kompatibilní.“
„Ale jestliže senátor dokáže rozehrát možnosti, které má, tak může být velmi významný. Vyzkoušel jsem si to jako člen vlády. Senátoři za mnou přicházeli s problémy svých obvodů a mohli jsem tak stanovovat priority,“ konstatoval Daniel Herman (KDU-ČSL).
Související
-
Kunčar nebo Lukáš? Boj o Senát vrcholí, oba kandidáti řeší především dopravu
Politici v debatě řešili největší problémy kraje i účast volbách
-
Boj o Senát na Praze 2: Marek Hilšer a Libor Michálek
Senátní duel s Markem Hilšerem (hnutí Marek Hilšer do Senátu) a Liborem Michálkem (nestraník za Piráty)
-
Boj o Senát na Praze 8: Pavel Dungl (nestraník za TOP 09) a Lukáš Wagenknecht (nestraník za Piráty)
Hosty pořadu Pro a proti byli dva kandidáti za volební obvod č. 23.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.