Bobři pomáhají netopýrům

18. leden 2011
Monitor

Bobři v krajině - výhoda pro netopýry. Dokazuje to studie z Polska, kde bobři vyhynuli v 19. století, ale o sto let později byli do krajiny zase navráceni.

Při kácení stromů, které využívají pro stavbu hrází, bobři prosvětlují lesní porosty. Polští biologové z Gdaňské univerzity předpokládali, že bobři tak nevědomky pomáhají hmyzožravým netopýrům, kteří loví za letu. Jejich echolokační smysl se do hustých porostů příliš nehodí, protože echo kořisti může splývat s odrazem ultrazvukových vln od listů a větví. Vědci sledovali počet netopýrů v lesích na severu Polska, kam byli v minulém století reintrodukováni bobři evropští (Castor fiber).

Výsledky jejich studie ukazují, že v částech lesa, které „spravují“ bobři, žije vyšší počet netopýrů parkových (Pipistrellus nathusii), hvízdavých (Pipistrellus pipistrellus), nejmenších (Pipistrellus pygmaeus) a rezavých (Nyctalus noctula) než v jiných oblastech. Překvapením bylo, že netopýři vodní (Myotis daubentonii), kteří loví kořist nad vodní hladinou, z přítomnosti bobrů zřejmě nijak neprofitují. Vysvětlení vědci vidí v tom, že vodní plochy vytvořené bobry rychle zarůstají okřehkem, který snižuje čitelnost akustických signálů odražených od hladiny vody.

Zdroj: European Journal of Wildlife Research

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu