Biochemik Jan Trnka: Pandemie nezmizela. Lidé s příznaky se nechodí testovat

5. duben 2022

Počty potvrzených případů nákazy koronavirem v České republice klesají. Stále jde ale o tisíce lidí denně a, jak upozorňuje biochemik a lékař Jan Trnka, klesá i počet provedených testů: „I ze svého okolí vím o spoustě lidí, kteří evidentně měli, nebo mají příznaky onemocnění, ale otestovat se nejdou, protože si myslí, že je epidemie už za námi a že to není potřeba.“

Nemoc se podle něj i nadále šíří, byť počet lidí v těžkém stavu je i díky rozšířenosti očkování a prodělaných případů nemoci relativně malý. Přesto ale na covid umírá zhruba deset lidí denně.

Čtěte také

Intenzita onemocnění dle jeho vyjádření na Twitteru nepříjemně překvapila i premiéra Petra Fialu (ODS). „Je to nemoc, která člověka vyřadí z běžného provozu. Není to něco, co může člověk ignorovat. Já osobně nosím roušku nejen tam, kde jsou povinné, ale všude, kde je více lidí, protože tím chráním sám sebe,“ doplňuje Trnka, proděkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a člen vědecké rady Centra pro modelování biologických a společenských procesů.

V současnosti se, pokud jde o pandemii, nacházíme v klidnějším období, je to ale zároveň ideální čas začít se připravovat na případnou další vlnu, která podle Trnky velice pravděpodobně přijde.

Covid bych rozhodně zatím ještě nepovažoval za běžnou respirační nemoc.
Jan Trnka

Typickým příznakem onemocnění koronavirem je dnes prý bolest v krku. Naopak kašel, zápal plic nebo symptomy zánětu dutin pacienti nemívají. Trnka ale upozorňuje na to, že covid se stále šíří mnohem rychleji než jiná respirační onemocnění.

Zároveň připomíná, že zatímco u lidí se třemi dávkami očkování jde spíše o nepříjemné onemocnění, tak u neočkovaných je naopak velmi rizikové a omikron má stále poměrně vysokou smrtnost. „Covid bych rozhodně zatím ještě nepovažoval za běžnou respirační nemoc,“ zdůrazňuje.

Pandemie nezmizela

Ochrana daná třetí posilující dávkou očkování podle Trnky začíná po zhruba dvou měsících od podání slábnout a po půl roce je zhruba poloviční až třetinová než krátce po aplikaci.

Čtěte také

„Je pravděpodobné, že se dostaneme do nějakého sezónního systému očkování. Možná nejzajímavější otázka, na kterou ale teď není jednoznačná odpověď, je to, o jakou vakcinační látku půjde,“ uvádí s tím, že očekává podobné schéma, jako je u každoročního očkování proti chřipce.

Vedle očkování Trnka doporučuje nosit respirátory ve vnitřních prostorách, a to nejen během pandemie, ale obecně vždy, když se cítíme být nemocní. „Kdyby se k nám dostala tato změna kultury, tak to ve výsledku zachrání spoustu životů,“ míní.

Je třeba pořád opakovat, že ta nemoc je závažná, ale můžeme se proti ní dobře chránit.
Jan Trnka

Současně ale dodává, že pozorujeme pokles ochoty lidí dodržovat opatření, což prý je i chybou komunikace vlády a ministerstva zdravotnictví.

„Spousta lidí má pocit, že ta pandemie už zmizela, že není nebezpečná, není potřeba proti ní vůbec nic dělat. Je třeba pořád opakovat, že ta nemoc je závažná, ale můžeme se proti ní dobře chránit,“ uzavírá s tím, že je třeba navýšit kapacity testování, ale i počet praktických lékařů zejména v odlehlejších regionech.

Můžou nás ohrozit nová ohniska epidemie v Asii? Poslechněte si Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , ert

Související