Až do roku 1935 jsme se Sovětským svazem neměli smlouvu o diplomacii. Mohl za to TGM
Československo-sovětská smlouva o vzájemné pomoci z května 1935 byla uzavřena z iniciativy našeho tehdejšího ministra zahraničí Edvarda Beneše. Byli jsme poslední zemí v Evropě, která v souladu s názorem prezidenta Tomáše G. Masaryka na marxismus a zvlášť na bolševický režim, do té doby neudržovala se Sovětským svazem diplomatické styky.
Víc prozradí v repríze pořadu nedávno zemřelá novinářka Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
V první části se vydáte do roku 1991:
Válka v Iráku, srpnový protigorbačovský puč v Moskvě a rozpad Sovětského svazu. V Československu byla zahájena takzvaná malá privatizace, zaniklo Občanské fórum a okupační sovětská armáda dokončila stahování svých jednotek z naší země. Nejen tyto události, ale také mnohé další, často i zapomenuté, připomínají v repríze pořadu Petr Koura a Petruška Šustrová.
Na webu poslouchejte až do 25. června 2023.
Související
-
Návraty československých emigrantů režim využil pro svou propagandu
V letech vlády komunistické strany mezi roky 1949 až 1989 odešlo z Československa do exilu – legálně nebo nelegálně – několik stovek tisíc lidí.
-
Štorch-Marien se po bankrotu svého Aventina dostal do psychické krize, pak propadl kokainu
Tvůrce Aventina Otakar Štorch-Marien dokonale uplatnil svůj renesanční kulturní záběr a jeho nesmírná velkorysost se stala hnacím motorem Aventina i jeho zkázou.