Návraty československých emigrantů režim využil pro svou propagandu

24. květen 2023

V letech vlády komunistické strany mezi roky 1949 až 1989 odešlo z Československa do exilu – legálně nebo nelegálně – několik stovek tisíc lidí. Jde o poměrně detailně prozkoumanou kapitolu československých dějin. Méně už se ví o fenoménu takzvaných „návratů“. Ve stejném časovém období se totiž několik stovek exulantů do Československa vrátilo, mezi nimi i někteří „prominenti“ a známé osobnosti.

Čtěte také

Návraty některých z nich byly komunistickým režimem propagandisticky náležitě využity. Nejen směrem dovnitř, ale nejednou i směrem ven, mezi další exulanty.

Málo známé příběhy navrátilců připomene prostřednictvím nahrávek z rozhlasového archivu publicista Pavel Hlavatý.

Na webu najdete jen do 24. června 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.