Autistické děti mají zpomalené zorničky

13. listopad 2009

Zorničky malých autistů reagují na světlo pomaleji než zorničky zdravých dětí. Je to objev, který by se mohl stát podkladem diagnostického testu.

Autismus postihuje 1 ze 150 dnešních dětí, což znamená, že se vyskytuje častěji než dětská rakovina, AIDS a cukrovka dohromady. Navzdory tomu autismu stále ještě dobře nerozumíme a v diagnóze neexistuje objektivní medicínský test. S návrhem, jak by takový jednoduchý test mohl vypadat, teď přišli výzkumníci z Missourské univerzity. Vycházejí přitom z výsledků své studie, která vůbec poprvé hodnotila reakce zorniček autistických dětí na světlo.

Ve světlém i temném prostředí vědci stimulovali dětské oči záblesky světla o délce 100 milisekund. Rychlost, se kterou se zorničky stahovaly (pupil light response, PLR), měřili pomocí přístroje, který oční lékaři běžně používají při vyšetřování zraku. Výsledky studie ukázaly, že zorničky autistických dětí reagují výrazně pomaleji než zorničky dětí, které se vyvíjejí normálně. Důvod tohoto jevu zatím vědci neznají. Říkají ale, že na základě reakce zorniček je možné diagnózu autismu potvrdit či vyvrátit s přesností 92,5 %.

Rychlost, se kterou se zorničky stahovaly, zjišťovali vědci pomocí přístroje pro běžné vyšetření zraku (na snímku Xiaofei Fan z University of Missouri)

Zdroj: University of Missouri

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.