Asad chce Ghútu vyřešit exemplárně, milosrdenství nelze očekávat, tvrdí syrský aktivista
Z obléhané východní Ghúty se podle generálního tajemníka OSN stalo peklo na zemi. Probíhající ofenzíva syrské armády je přirovnávána k bitvě o Aleppo, podle exilové Syrské organizace pro lidská práva zde zahynulo přes tisíc lidí, zničena je třetina budov a obyvatelům se nedostává základních životních potřeb. Spojené státy varovaly, že jsou připravené zakročit, pokud se Radě bezpečnosti OSN nepodaří zastavit stupňující se násilí.
„Politika Spojených států v Sýrii je mi od počátku nejasná. Oni sami podle mě nemají jasno v tom, co chtějí. V dnešní době to má v ruce čistě Rusko, které ovládá i syrský režim, a jedině oni by to utrpení mohli zlehčit,“ myslí si Assem Atassi z iniciativy Syrská revoluce.
Je to válečný zločin. Obléhání trvá už pět let, jsou tam statisíce obyvatel a bombardování je plošné, nezaměřuje se jen na vojenské cíle.Assem Atassi
K tomu je ale skeptický, protože východní Ghúta je strategické území u hlavního města Damašku a jakékoli milosrdenství ze strany Ruska či syrského režimu prý nelze očekávat. A otázkou je i to, zda by mohlo dojít k evakuaci ozbrojenců do severosyrské provincie Idlíb.
„V minulosti šlo o skupiny, které k tomu severu měly blíže. Ale bojovníci z jihu mají zcela jiné sponzory a dá se říci, že i politiku. A opět je otázka, zda by to režim umožnil. Možná bude chtít Ghútu vyřešit exemplárně,“ dodává Atassi.
Režim podle něj cíleně útočí na nemocnice a školy ve všech povstalci ovládaných oblastech, aby se ukázalo, že povstalci nedokážou tamní obyvatele bránit a vytvořit jim slušné podmínky pro život. Cílem je lidi demotivovat, aby se ani nesnažili režim svrhnout.
„Tohle mi připadá jako takový propagandistický výlev,“ reaguje publicistka Tereza Spencer z Literárních novin. Kritizuje používání pojmu povstalec, ve východní Ghútě nebo dříve v Aleppu podle ní jde o teroristy z Al-Káidy a jiné islamisty. „Že by se zrovna tyto síly snažily vytvořit funkční stát 21. století, to mi přijde argumentačně neudržitelné,“ upozorňuje.
V dnešní době jsme svědky mnoha válečných zločinů. Dopouštějí se jich Američané, Turci v Afrínu, Saúdové v Jemenu, situace v Ghútě se nevymyká.Tereza Spencer
Ve východní Ghútě lidé podle publicistky buďto zůstávají dobrovolně pod nadvládou islamistických emírů, nebo naopak nemohou odejít a jsou drženi jako lidské štíty. Připomíná příklad Aleppa, které navštívila před dvěma lety, z něhož po dobytí syrskou armádou odešli „z valné části přesvědčení muslimové, ženy zahalené a negramotné a mraky dětí.“
„V posledních dnech zaznívá stále více zpráv (byť nepotvrzených) o dohodě a evakuaci ozbrojenců do Idlíbu. Ve městě Duma kvůli tomu ve čtvrtek bylo vyhlášeno dvoudenní zastavení palby, aby se zájemci mohli shromáždit a civilisté vyjít ven. Nemyslím, že se tomu peklu na zemi nedá vyhnout. Mnohem hůř na tom dnes jsou Kurdové v Afrínu, tam nikdo příměří nedohaduje,“ poukazuje Spencer na probíhající tureckou ofenzívu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.