Apolena Rychlíková: První kroky k procesu uzdravení zvládla filozofická fakulta důstojně

6. leden 2024

Pražský Ovocný trh se ve čtvrtek 4. ledna odpoledne, čtrnáct dní od tragické události na filozofické fakultě, zaplnil rychle. Účastnictvo akce je různorodé: studenti a studentky, jak stávající, tak i ti minulí, pedagogové a pedagožky, další početní pracovníci univerzity a mezi nimi i celá řada lidí, zástupců veřejnosti.

Čtěte také

Ti všichni přišli, aby podpořili fakultu a dali najevo, že otřesný čin, spáchaný před Vánoci, a strach, který se skrz něj začal šířit, nakonec nad touhou po svobodném prostoru vzdělávací instituce nezvítězí. Místo pozdravů se většina lidí objímá, vyměňují si pohledy plné vzájemnosti a solidarity.

Více než dvě tisícovky lidí stály v tichu, které přerušily jen dva krátké projevy. Ten první přednesla z okna Stavovského divadla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a ten druhý potom děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková. Především druhá jmenovaná zažívá teď extra náročné časy, přesto však zvládá – spolu s vedením školy, studentskými spolky, dobrovolnictvem nebo mnohými studenty a studentkami – vlévat důležitou porci naděje.

Pochod za světlem

Pochod, který se po projevech dal do pohybu, byl tichý a skrz na skrz pietní. Lidé v hustém procesí šli pražskými ulicemi za světlem. To mělo symbolizovat obnovu. Nejenom filozofické fakulty, ale i společnosti, která je hrůzným činem zasažena. Cílem pochodu byla samotná budova školy, tedy místo, kde k tragédii došlo.

Lidé, v čele s vedením – rektorkou a děkankou – ji šli obejmout a lidský řetěz nakonec obtočil filozofickou fakultu hned několikrát. Byla to silná a důležitá chvíle, v jejímž středu stojí tato budova jako příjemce nyní tolik potřebné péče, jako něco, co přetrvá i takto složité a těžké časy.

Důležitý krok pro nás všechny

Je třeba vyzdvihnout roli mladých lidí, kteří se coby zástupci a zástupkyně různých kateder zapojili do akce. Krizové týmy, organizátoři, dobrovolníci a dobrovolnice, pěvecký sbor, který před Rudolfinem zazpíval všem příchozím. Tlumočníci a tlumočnice pro neslyšící, tedy lidé, jejichž přátelé a známí z katedry komunikace pro neslyšící byli útokem zasaženi nejhůře. V krátkém, ale intenzivním čase se v okolí náměstí Jana Palacha odehrála celá řada podstatných situací.

Čtěte také

Čtvrteční setkání ukázalo komunitu kolem filozofické fakulty nejen jako zraněnou, ale především také jako silnou a zdravou, nebo minimálně jako „uzdravující se”. Zástupci veřejnosti i lidé z médií mohli vidět, jak různorodí lidé na škole studují, jaké obory reprezentují a jak se nyní všichni společně snaží najít nebo možná i znovu vynalézt bezpečný prostor, v němž zvládnou fungovat i nadále.

Apolena Rychlíková

Není to zdaleka jednoduchý úkol, je to naopak úkol velmi složitý. A je důležité, aby se jim pro jeho plnění z politických i společenských řad dostávalo maximální podpory. To, jak se s traumatem zvládne vyrovnat komunita filozofické fakulty, bude totiž důležité pro nás všechny. První kroky zvládla důstojně. Snad to stejně půjde i nadále.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Spustit audio