Apolena Rychlíková: Motoristé jako ODS Revival? Záleží na tom, kam se obě strany vydají

18. červen 2024

Zvolení Filipa Turka do Evropského parlamentu (EP) a úspěch Přísahy a Motoristů, za které kandidoval, je bezesporu největším překvapením uplynulých voleb.

Milovník nacistické symboliky, podporovatel řecké krajně pravicové strany Zlatý úsvit (jejíž členové sedí ve vězení a jsou bráni jako součást zločineckých organizací v Řecku), hajlující podnikatel či vydavatel šarlatánských knih, v nichž se „léčí“ savem si svou popularitu budoval roky především na alternativní youtubové scéně, mimo zájem tradičních médií.

Čtěte také

Jeho videa měla extrémní sledovanost a zpětně se tak nelze divit, že Turek ve volbách vylétl jako raketa. Podle dat ho volili především muži, úspěch sklidil i u studentstva a mladých lidí, nejspíš také u nevoličů.

V prvním veřejném prohlášení pro média uvedl, že Motoristy vnímá jako „ODS Revival“ a rád by v rámci Evropského parlamentu zasedl do konzervativní frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), která platí za euroskeptickou část Evropského parlamentu. Z této frakce se navíc po odchodu Velké Británie z Evropské unie stal poněkud zvláštní spolek, sdružující lidi na pomezí konzervatismu a krajní pravice.

Motoristé a ODS

Své přání Turek vysvětluje tím, že hodnoty Motoristů se odkazují k ODS z 90. let. Turkovo nostalgické vzpomínání na „pravou pravici“ je v lecčem komické. Třeba i proto, že Turkův podporovatel Václav Klaus 90. léta zakončoval opoziční smlouvou, tedy vládnutím se Zemanovou ČSSD. Na rozkolísané podporovatele současné ODS ale politika paměti na údajná léta bezmezné svobody a pravicové politiky zabrat může. Zabírá totiž i na některé současné členy ODS.

Čtěte také

Kromě Klause, jehož názory už nelze brát extra vážně, totiž Motoristy podpořil i Jan Zahradil, který konzervativní frakci v EP jednu dobu i předsedal. Zahradil patří dlouhodobě k nejvýraznějším tvářím ODS, ačkoliv s vedením není tak úplně v názorovém souladu.

Na kritice Fialovy „zrady ODS“ si přitom Filip Turek vystavěl jeden ze svých předvolebních narativů. Oslavná návštěva ve volebním štábu Přísahy a Motoristů tak ze strany Zahradila působila vůči vlastní straně minimálně neloajálně.

Že se s Motoristy ODS, či její evropští delegáti shodnou, přiznal i Alexandr Vondra. Na Turkovi mu vadí „koketování se svastikou“, jak se dnes asi mezi konzervativci říká sbírání předmětů s nacistickou symbolikou, hajlování na veřejnosti a obdivování neonacistické řecké zločinecké organizace. Fiala naopak už před volbami hlásal, že jeho strana s Turkem průnik nemá.

Apolena Rychlíková

Sám ale musel a musí vědět, že tomu tak není. A nejen proto, že se k ODS, té „správné a nezkažené“, hlásí sám Filip Turek. Zkrátka i proto, že obě strany nabízejí skutečně v lecčem podobný program. I proto bude nesmírně zajímavé sledovat, jak se bude možné sbližování ODS a Motoristů v Evropském parlamentu vyvíjet. Ovlivnit totiž nakonec může i podobu české politické scény.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.