SERIÁL

Anna Blažíčková: Teď něco ze života

Eliška Balzerová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dílo Anny Blažíčkové Teď něco ze života přináší vzácný a hluboký vhled do několika lidských osudů i událostí veřejného života.

Vzpomínková kniha s názvem Teď něco ze života přináší v prvním plánu vyprávění o společném manželském životě s Přemyslem Blažíčkem, v hlubších vrstvách se utváří linie hluboké reflexe vlastního osobního zrání na pozadí událostí veřejného života od 40. let do současnosti.

02814612.jpeg

Kniha se tak stává širokou kronikou života jedné rodiny i mnoha významných událostí v dějinách naší země (stalinistická 50. léta, uvolnění v 60. letech, ohavnost normalizačních dob, utváření svobodné společnosti po roce 1989).

Vyprávění se nedrží striktně chronologické linie, ale osobitý styl, smysl pro detail a upřímnost výpovědi skládají dohromady podivuhodný text, který pokrývá mladistvé zrání, rodinný život s manželem a dvěma dětmi, pohled do zákulisí působení v literárněvědném pracovišti, stárnutí a ubývání sil, ale i podivuhodnou sílu nekompromisního přístupu k životním překážkám a tvůrčí neklid.

Kniha Anny Blažíčkové byla v roce 2013 nominována na cenu Magnesia Litera. O rok později dostala Eliška Balzerová za její interpretaci cenu Neviditelný herec. Pro rozhlas připravila Věra Koubová a režii měla Markéta Jahodová.

Spustit audio
autor: Věra Koubová