Amatéři pomáhají vědcům poznávat historii, současnost a budoucnost vesmíru
Amatéři pomáhají vědcům poznávat historii, současnost a budoucnost vesmíru. Tím, že sledují mnoho hvězd na obloze, jak mění svůj jas. I amatérský pozorovatel může poznat, jestli je to hvězda, která vybuchuje, dvojhvězda, nebo dokonce čtyřhvězda.
Ve Vědě Plus dál uslyšíte:
- Výzkum vědců z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně by mohl učinit z mikrořas součást jídelníčku astronautů na oběžných drahách a při dlouhodobých misích na jiné planety.
- Očkovací látka, po které vás budou kousance od klíšťat víc svědit. Ačkoliv to nezní příliš lákavě, je to velmi slibný nápad, který paradoxně může pomoci proti nákaze lymskou boreliózou.
- Odborníci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji nových metod monitorování dopadů zemědělské politiky EU.
Víc si poslechněte v audiu.
Související
-
Proč se někteří živočichové dožívají sta let a jiní ne
Američtí vědci hledají odpověď u příbuzných druhů ryb, které se velmi liší délkou dožití.
-
Jak zabezpečit okna před nárazy ptáků? Siluety dravců nestačí, jsou lepší metody, radí ornitologové
Střetem s prosklenými budovami uhynou každoročně a na celém světě miliardy ptáků. Prvním „bird-friendly” americkým městem se stalo Toronto.
-
Čeští vědci našli látku, která by se mohla stát lékem proti klíšťové encefalitidě
„Identifikovali jsme sérii lidských monoklonálních protilátek, které umí zabránit viru, aby infikoval hostitelskou buňku. Mohlo by to fungovat preventivně i léčebně.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.