Aluminiová královna Petry Procházkové aneb Drsná zpověď tří žen z rozbombardovaného Grozného
Válkou nakonec vždy trpí hlavně nevinní. I tak by se dala shrnout kniha válečné zpravodajky Petry Procházkové Aluminiová královna. Jde o rozhovory s čečenskými a ruskými ženami, které po dvou rusko-čečenských válkách žily v rozbombardované Čečně. Ze dne na den, bez jakékoli vyhlídky na lepší zítřky.
Čtěte také
Je to otřesná výpověď o životě v beznaději, v troskách rozbombardovaného Grozného, bez základních životních potřeb a jakékoli budoucnosti. Svědectví o každodenním hrdinství žen, které se v nelidských podmínkách snaží pro své blízké zajistit minimum pro přežití.
Jednotlivé příběhy vypovídají o obdivuhodné psychické a fyzické vytrvalosti, o schopnosti zdolat osud, který nemohou samy ovlivnit, a ve kterém se, přes ztrátu základních materiálních hodnot, snaží zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti.
V repríze pořadu z roku 2003 knihu hodnotí Petruška Šustrová, a to jako velmi upřímnou, drsnou a syrovou. Poslouchejte ale jen do 19. října 2024.
Související
-
Válka přišla na ruské území. Většina Rusů se ale snaží žít tak, jako by nebyla, diví se Procházková
Výpad do Ruska je podle prezidenta Zelenského součástí „vítězného plánu“ na ukončení války: „Jeho vize může být reálná, ale ne v krátkodobém horizontu,“ míní novinářka.
-
Baví mě emaily od hejtrů, ráda na ně odepisuju, říká válečná zpravodajka Petra Procházková
Petra Procházková je respektovaná novinářka, která se zaměřuje na zpravodajství z válečných konfliktů. Na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka mluvila nejen o své práci.
-
Novinářka Procházková: Rusové sice chtějí mír, ale nechtějí prohrát válku
„Putin v ruské společnosti cítí poptávku po míru a také chce ukázat, že není tím šílencem a válečným štváčem,“ myslí si novinářka a spisovatelka Petra Procházková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.