Aluminiová královna Petry Procházkové aneb Drsná zpověď tří žen z rozbombardovaného Grozného

19. září 2024

Válkou nakonec vždy trpí hlavně nevinní. I tak by se dala shrnout kniha válečné zpravodajky Petry Procházkové Aluminiová královna. Jde o rozhovory s čečenskými a ruskými ženami, které po dvou rusko-čečenských válkách žily v rozbombardované Čečně. Ze dne na den, bez jakékoli vyhlídky na lepší zítřky.

Čtěte také

Je to otřesná výpověď o životě v beznaději, v troskách rozbombardovaného Grozného, bez základních životních potřeb a jakékoli budoucnosti. Svědectví o každodenním hrdinství žen, které se v nelidských podmínkách snaží pro své blízké zajistit minimum pro přežití.

Jednotlivé příběhy vypovídají o obdivuhodné psychické a fyzické vytrvalosti, o schopnosti zdolat osud, který nemohou samy ovlivnit, a ve kterém se, přes ztrátu základních materiálních hodnot, snaží zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti.

V repríze pořadu z roku 2003 knihu hodnotí Petruška Šustrová, a to jako velmi upřímnou, drsnou a syrovou. Poslouchejte ale jen do 19. října 2024.

autor: Petruška Šustrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.