Alexandr Mitrofanov: O jedné zabité parlamentní debatě

26. březen 2014

Mohla to být excelentní parlamentní debata. Byl k ní důvod, kterým se staly výroky ministryně spravedlnosti Heleny Válkové o tom, že se za druhé světové války na území protektorátu až tak moc nedělo. Byla tu druhá smeč pro opozici, kterou nabídl ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš, když veřejně hrozil médiu, jehož psaní se mu nelíbí, že může dojít k finanční prověrce jeho investora.

Byla tu i předehra, v níž vystoupili zástupci pozice jak pravicové, tak levicové, a člověk si říkal, že bez ohledu na sympatie či antipatie k těm kterým politikům jde o učebnicový příklad, jak má působit parlamentní opozice, když zástupce koalice udělá něco tak nehorázného jako Válková a Babiš.

Byla by to úchvatná podívaná, ke které vyzvala Válková Miroslava Kalouska, tedy aby se utkali na poli řečnickém. Kalousek byl ten den v obzvláště dobré kondici a došlo-li by k tomuto střetu, byl by to sice zápas muší váhy s Mikem Tysonem, ale Válková si o to sama říkala.

Jenže se neodehrálo nic. Návrh na projednání tohoto bodu smetla koalice ze stolu. Za stolem určeným pro členy vlády zvedl ruku proti tomuto návrhu premiér Bohuslav Sobotka.

Předpovídat je v politice ošidné, ale může se stát, že by jednoho dne tohoto počínání litoval. Pokud by k tomu došlo, hrálo by v tom hlavní úlohu hnutí ANO, které Sobotka spolu se svou stranou v tomto okamžiku podržel a neudělal z Babiše a Válkové terče kritiky, kterou si bez jakýchkoli pochybností za své chování zasloužili.

V politických kuloárech nějaký čas krouží informace na úrovni výroků lidí, kteří si nepřejí být jmenováni, že je pouze otázkou času, kdy se bude Babiš cítit dostatečně silný, aby odstranil Sobotku z místa premiéra a dosáhl by kýženého cíle, že by konečně řídil Českou republiku jako svou firmu. V těchto spekulacích se objevuje jako záminka k změně poměrů uvnitř vlády, která by ovšem zůstala ve stejném složení, mediální kampaň proti Sobotkovi na základě informací, které by ho měly diskreditovat, a souběžný útok na Sobotku coby předsedu ČSSD zevnitř jeho strany, kde by se pokusil převzít taktovku Michal Hašek.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Fámy, fantazie, fantasmagorie? Třeba ano. Ale zkušenost velí s každým takovým náznakem, natož opakovaným, pracovat jako s hypotézou. Dejme tomu, že situace kritická pro Sobotku skutečně nastane. Víme s jistotou, že prezident ho nepodrží, a naopak nejsou žádné známky toho, že by odmítl jmenovat novým premiérem Babiše.

K uskutečnění tohoto scénáře ovšem musí být ANO silné v kramflecích. V průzkumech volebních preferencí se tomuto hnutí zatím daří, nově je před ČSSD o více než šest procentních bodů. Kdyby Sobotka umožnil hlasy poslanců své strany debatu ve Sněmovně, která by ANO zákonitě ukázala ve slabším světle, Země by se sice nezastavila, ale získal by vůči svému koaličnímu partnerovi a potenciálnímu nepříteli aspoň chabý bonus. Odpracovala by to za něho, a ráda, opozice. A Babiš by z vlády neutekl. Má evidentně jiné plány.

Autor je komentátorem deníku Právo.

autoři: ami , Alexandr Mitrofanov
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.