Alexandr Mitrofanov: Kultura v Rusku bude tradiční, i kdyby Shamani padali

27. září 2024

Není to tak dávno, co svět viděl barbarské zničení budovy divadla v ukrajinském Mariupolu – ruští agresoři nijak nedbali na obrovský nápis, že jsou tam děti. Teď se objevilo tvrzení, že divadlo záměrně zničila ukrajinská armáda. Asi nepřekvapuje, že tvrzení pochází z ruského zdroje. Ani to, že je jím vládní usnesení – tuto lež totiž obsahuje ruská Strategie státní kulturní politiky do roku 2030. Co je to za dokument?

Je napsaný „zdeúředním jazykem“, ale spisovatel Boris Akunin byl na cestách a z dlouhé chvíle se pustil do čtení, pak se podělil o dojmy. Díky tomu jsem dokument prošel taky a objevil zajímavé pasáže.

Čtěte také

Účelem strategie je podřídit kulturu v Rusku státu. Včetně státních zakázek na správné knihy, filmy a další umělecká díla. Pochopitelně s příslušným financováním autorů, kteří se přihlásí. Zkušenost ze sovětských dob, na které tento přístup bezprostředně navazuje, napovídá, že zájemců budou fronty.

Západ útočí na neposkvrněné Rusko?

Patřičné místo v dokumentu je věnováno nám, útočníkům na ruskou tradiční kulturu. Když tady používám zájmeno „my“, mám na mysli lidi v západních společnostech, kteří vyznávají svobodu.

To je ale špatně. Tedy pro Rusko. Protože se na Západě „absolutizuje svoboda osobnosti“ a tato podvratná ideologie se šíří do neposkvrněného Ruska.

Čtěte také

„Tradiční ruské duchovně mravní a kulturně historické hodnoty se podrobují aktivním výpadům ze strany USA a jejich spojenců, stejně jako ze strany transnárodních korporací, zahraničních nekomerčních nevládních, náboženských, extremistických a teroristických organizací, které uskutečňují informačně psychologický vliv na individuální, skupinové a společenské vědomí prostřednictvím šíření sociálních a morálních postojů, které jsou v rozporu s tradicemi, přesvědčením a vírou národů Ruské federace,“ stojí v dokumentu.

Ruská vláda proto rozpracovala a schválila soubor opatření proti diverzní činnosti nepřátelských států v ruském kulturním prostoru. Jen připomenu, že čestné druhé místo – za Spojenými státy americkými –, mezi úředně Kremlem schválenými nepřátelskými státy má Česká republika.

Mravnost nadevše

„Plány těchto revanšistů zhatí… Žádní vepři boubelatí – doba pokročila.“ Budou to státní zakázky, podle kterých se vytvoří i ruské umění.

Umělci budou dobrovolně, podle povinného zadání, vyrábět díla, která poslouží k „zachování a popularizaci tradičních ruských duchovně mravních hodnot, zachování celoruské občanské identity, odporu vůči sociokulturním hrozbám a extremismu“. Plnění těchto požadavků bude státními úředníky přísně kontrolováno.

Alexandr Mitrofanov

V ruské umělecké tvorbě musí být mimo jiné dodržena kvóta „zvyšování sociálního statusu rodiny“. Přitom nějak nevadí, že o současné Putinově rodině je zakázáno mluvit.

A že se ultranacionalistický zpěvák a nositel tradic Shaman zrovna rozvádí. Kultura v Rusku bude tradiční, i „kdyby Shamani padali“.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.