Akce solidarity s uprchlíky. I praotec Čech byl imigrant
Akce solidarita s uprchlíky a proti šíření nenávisti se konala 18. července v Praze na Václavském náměstí.
Na místě, které svědčí o bohaté historii multikulturního života hlavního města. Horké odpoledne dodalo apel na obranu naší budoucnosti a budoucnosti našich dětí před xenofobií a nenávistí.
„Já bych chtěla, abychom byli lepší než oni. Oni chodí s šibenicemi. Já chci elegantní demonstraci, která by ukázala, že jsme slušní lidé, kteří vyjádří svůj názor. Proto náš pochod nekončí skandováním před žádným úřadem, ale končíme ho piknikem,“ říká Romana Červenková, studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„To, že organizátorkou je muslimka, a ještě k tomu žena, je dost důležité. Budu mít jen pět minut, potom se tam neobjevím, budu lítat dokola a všechno zase řídit.“
Xenofobie roste, přelila se do politiky
Hlavním impulsem k tomuto kroku byl pro Romanu 1. červenec, kdy se na Václavském náměstí objevily šibenice. „Lidi v České republice cítí strach. Je lehké ho vyvolat, ale těžké ho mírnit. Mám ho bohužel i v rodině, v rámci mých rodinných příslušníků se objevují takoví, kteří vyzývají ke smrti imigrantů. Takže osobní impuls.“
Romana konvertovala před třemi lety. „Tehdy jsem se nesetkávala s takovou nenávistí jako dnes. Xenofobie roste a přelila se do politiky. Normální pravicová politická strana ODS přijala xenofobní rétoriku. Tomio Okamura, Martin Konvička, xenofobů se vyrojilo strašně moc a lidi na ně slyší.“
Podle evangelického faráře Mikuláše Vymětala je účast na akci spontánní. „Otevřený dopis Stop nenávisti podepsalo víc než deset tisíc lidí. Ti, kteří doteď mlčeli k veřejně projevované nenávisti, se nadechují a chtějí zareagovat. Už toho mají dost.“
Proti nenávisti je dobré bojovat vtipem. „K životu patří radost, že člověk má někoho na světě rád a když se uzavře do pevnosti a bojí se všech sousedů, pak sám se sebou taky nežije dobře.“
Na seznamu řečníků akce je i ředitel Multikulturního centra Praha Marek Čaněk. „Přemýšlíme o tom, jak připravit vzdělávací program od září pro školy, nebo je potřeba poskytovat základní informace, vyvracet některé mýty. Teď se ozývají různí lidé, kteří mají chuť pomoci, nabídnout místo, kde by uprchlíci mohli bydlet. Stálo by za to, zapojit třeba i uprchlíky, kteří přišli v 90. letech nebo.“
Romská aktivistka Ivanka Čonková nachází paralelu s létem 2013. „Musíme bránit prostor a vzduch před nástupem neofašismu. Nenechme diktaturu diktovat policii, co má dělat, nenechme diktaturu diktovat politiky, co mají dělat a jak mají mluvit k český společnosti a co jí mají říkat. Uprchlíci vítejte!“
U mikrofonu se vystřídali Hassan Charfo, Pavel Malina, Ondřej Slačálek, Petr Turecký nebo Vladimír Sáňka. Transparenty v rukou občanů ilustrovaly jejich názory. Pergoly místo šibenice. Křesťan, muslim, ateista, pro všechny je dosti místa. Neschovávejte rasismus za obavy z uprchlíků. I praotec Čech byl imigrant.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka