Města našla nový způsob bydlení pro sociálně slabé. Pronajímají byty v soukromém vlastnictví

26. únor 2025

„Pronajměte nám váš byt a my ho dál nabídneme lidem bez domova. Slibujeme, že se o vše postaráme a problémy vyřešíme.“ Asi tak nějak by mohly vypadat inzeráty, které před víc než rokem uveřejnil brněnský magistrát i nezisková organizace IQ Roma Servis. Dostaly peníze z evropských fondů na otestování nového přístupu k zabydlování chudých lidí v privátech. 

Majitelé nemovitostí to ze začátku nebrali nějak nadšeně a jejich účast v sociálním experimentu stálo hodně přesvědčování. Desítky lidí nakonec domov našly.

Čtěte také

„Bydlela jsem normálně v městském bytě 2+kk, v pěkné lokalitě, ale manžel mě dostal do velkých finančních problémů. Teď je ve vězení a problémy se se mnou neustále táhnou. Takže jsem se dostala vlastně až téměř na ulici,“ popisuje padesátiletá Petra.

Dnes žije v malém bytě v okrajové části Brna – a z pochopitelných důvodů nebudeme uvádět ani její příjmení, ani místo, kde teď žije. „Je to garsonka, která už byla zařízená. Donesla jsem si jen drobnosti, třeba židle,“ rozhlíží se kolem, sedí přitom u malého stolku, v pokoji je ještě kuchyň a postel.

Petra si po opuštění městského bytu nemohla dovolit vlastní bydlení, nakonec ani to nájemní. Neměla na hypotéku ani na kauci nebo provizi realitní kanceláři. Skončila v azylovém domě, kde žila víc než rok.

Pomohla městská agentura

Ubytování ji pomohla najít Městská nájemní agentura Brno. Spadá pod magistrátní Centrum sociálních služeb, které provozuje i azylový dům. „Nabídli mi tuto možnost, a to proto, že jsem pravidelně platila a chodila do práce,“ vzpomíná.

Čtěte také

Garsonku Petře pronajal manželský pár, který se nejprve zdráhal poskytnout byt někomu z horších sociálních poměrů. Měli obavy, že budou podporovat někoho, kdo celý život žije jen z dávek a nemá snahu cokoli měnit. Nakonec jsou s projektem po víc než roce spokojení. I díky garancím, které poskytuje Městská nájemní agentura.

„Nájem platíme pravidelně. Byt pojistíme, a to i samotného klienta. Máme tým údržbářů a pravidelně klienty navštěvujeme, takže také vyhodnocujeme jejich životní situaci. Pomoc nabízíme všude tam, kde můžeme,“ vyjmenovává šéf agentury Luboš Taranza.

Nejde ale jen o Brno, novou formu sociálního bydlení zkoušejí také v Bučovicích, Břeclavi a Zastávce u Brna.

Kolik lidí je do testování nového přístupu zapojeno? A vždy vše dopadne ke spokojenosti obou stran? V čem se liší přístup magistrátu a neziskové organizace? A jak těžké je shánět bydlení pro chudé u soukromých majitelů?

Odpovědi si poslechněte v pořadu Zaostřeno Tomáše Kremra. Uslyšíte také rozhovor s Martinou Horváthovou z IQ Roma Servis.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.