Afghánistán má první národní park

24. duben 2009

Afghánské úřady spolu s organizací Wildlife Conservation Society tento týden oznámily, že v Afghánistánu vznikl první mezinárodně uznávaný národní park.

Národní park Band-e-Amir má chránit jednu z nejznámějších oblastí Afghánistánu: šest zářivě modrých jezer, která jsou od sebe oddělena přírodními přehradami ze sedimentární horniny travertinu. Podobné vodní systémy se nacházejí jen na několika místech světa a jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Oblast Ban-e-Amir byla turisticky oblíbenou lokalitou od poloviny minulého století až do války, která probíhala v letech 1979 až 2001. V současnosti se turisté opět vracejí, mimo jiné proto, že v blízkosti parku stála 1500 let stará obří socha Buddhy, která byla zničena příslušníky hnutí Táliban.

Nově založený park má kromě jezer chránit také místní faunu a flóru. Mnoho původních druhů už na jeho území nenajdeme, ale stále se zde vyskytují například kozorožci, mufloni, vlci a lišky. Území parku obývá také vzácný pěnkavák afghánský (Montifringilla theresae) - jediný pták, který žije výhradně v Afghánistánu. Na správě nově vzniklého úřadu se bude podílet několik afgánských institucí podporovaných Wildlife Conservation Society.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio