Adam Ondra je takový Usain Bolt a já keňský vytrvalec, který běhá maraton, přirovnává vrcholový horolezec Radek Jaroš
První Čech a teprve patnáctý člověk na světě, který vylezl na vrcholy všech čtrnácti nejvyšších hor světa bez šerpů a kyslíku, se rozhodl pro horolezectvá už v šesti. „Chodili jsme s rodiči na nedělní procházky. Když jsme byli pod starým lomem, tak jsme se bráchou pustili do skalní stěny. Mám z toho dokonce fotku, jak jsme v holinkách a na hlavě kulicha. A protože jsem byl šikovnější než starší bratr, tak jsem řekl: Já budu horolezec. A vydrželo to,“ vzpomíná Radek Jaroš.
Mezi šestým a osmnáctým rokem ale dělal mnoho jiných sportů od tenisu po fotbal a volejbal. „Jak se říká na Ostravsku: Bo nebyl čas… a neřeknu to celé, jak to říkáme,“ odpovídá Jaroš na otázku, proč tak dlouho trvalo, než začal pokořovat Himaláje.
A dodává: „Taky jsem začal hrát tenis, se kterým jsem ale skončil, protože tehdy byl v Novém Městě na Moravě jen jeden tenisový kurt a přednost dostávali synové trenéra. Sice si pamatuju, jak pak stál u nás ve dveřích a tak nějak loudil, abych pokračoval. No, tak jsem alespoň nechal vyniknout Lendla,“ vzpomíná a směje se.
Volejbalovému trenérovi pak dodnes vděčí za výdrž při sportu, která Jarošovi pomáhala v nejedné krizové situaci. „Také mému tátovi. Oba mne naučili dřít a jít za svým cílem.“
S tátou chodili hodně do hor, ať už v létě, nebo v zimě. „Furt na běžky a do hor na přechody. Na jedné takové akci jsem potkal partu horolezců. Bylo to na salaši na Velké Fatře a za tři měsíce jsem se s nimi opil na plese v Novém Městě. A oni tehdy řekli, že druhý den jdou lézt, tak jsem šel s nimi, tak to celé začalo,“ popisuje rok 1982 a první skálu, které se říká Drátník.
Ondra vs. Jaroš
„Dnes dělám hodně motivační přednášky pro firmy, nebo pro veřejnost. Všichni teď znají Adama Ondru, což je jeden z nejlepších skalních lezců na světě, tak vždy říkám, že Adam Ondra je Usain Bolt. No a já jsem keňský vytrvalec, který běhá maratón. Oba přitom děláme horolezectví, ale je to strašně velká škála různých sportovních disciplín.“
Čtěte také
To, že se dlouholetým sportovním osudem stanou pro Radka Jaroše nejvyšší hory světa, byla taky jen náhoda.
„Protože někdy na jaře 1994 můj kámoš a společník ve firmě Tomáš Kastner řekl: Hele, já jedu na Everest. Spadla mi čelist. A on dodal, že jestli chci, tak můžu jet s nimi. Já jsem z toho byl tak vykulený, že jsem to tři měsíce vůbec nebral v úvahu. Netušil jsem, že Everest uvidím na vlastní oči. A že bych mohl lézt, že hned má první himalájská hora by byla tou nejvyšší horou světa.“
„Když jsem se za ty tři měsíce zeptal znovu, jestli mohu, tak mi řekl, ať dám dohromady půl milionu a že ano. Tak jsem ho dal dohromady a vyrazili jsme. Vylezli jsme do výšky 7300 metrů – a jeli jsme domů. To samozřejmě zamrzí, ale na druhou stranu jsme si tam prožili bílé peklo. Kvůli sněžení jsme byli zavření ve druhém výškovém táboře v severní stěně Mount Everestu v 7000 metrech. A sněžilo celkem deset dní. Třetí den intenzivního sněžení se nám naštěstí, v mlze a vánici, podařilo prorazit dolů, aniž by nás smetla nějaká lavina. Bylo to úplně šílené.“
Čtěte také
„Když jsme se vydali do stěny, tak jsem si uvědomoval, že ta stěna má základnu dole šířky tři kilometry a ve skále tři a půl kilometru. Všude tam napadlo třicet centimetrů až půl metru sněhu. No, a teď člověk uprostřed této stěny vystupuje. Veškeré pohyby, které jsme dělali, hrozily utržením obrovské laviny.“
„My jsme tři dny čekali, až to sněžení přejde, ale hlavně ať přes nás přeletí lavina, která vyčistí ten ústupový koridor. A jak na sviňu – nic nepřiletělo. Takže pak, když jsem udělal první krok od stanu a probořil jsem se nad kolena do sněhu, tak jsem asi na minutu ochrnul. Nebyl jsem schopný vůbec dalšího pohybu, protože jsem si uvědomoval, co nás čeká,“ dodává Radek Jaroš.
Celé Hovory najdete v audiu, ptal se Vlastimil Ježek.
Související
-
Amputace není výmluva. Chci jako první bez rukou a nohou vylézt El Capitan, říká horolezec Andrew
Před 22 lety zastihla ve francouzských Alpách sněhová bouře dva mladé horolezce. Jeden z nich to nepřežil, druhému museli lékaři amputovat všechny končetiny.
-
Mám to v hlavě srovnané, proto pořád žiju, říká horolezec Trávníček, který zdolal pět osmitisícovek
Geodet, učitel, někdejší manažer kapely Znouzectnost a především jeden z našich nejznámějších a nejúspěšnějších horolezců – to je Jan „Tráva“ Trávníček.
-
V lezení je kus sobectví vůči těm nejbližším, říká spisovatel a bývalý horolezec Vejražka
Přemýšlíte, co si v těchto zimních dnech přečíst? Nově vyšla kniha Huascarán zastavení po padesáti letech. Připomíná tragickou událost z roku 1970 v Peru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.