Adam Černý: Proč nemá Orbán v lásce Sorose

18. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Maďarský premiér Viktor Orbán

Nevraživost maďarského premiéra vůči Georgi Sorosovi je staršího data a nyní narazila u Evropského soudního dvora.

V prosinci 2016 si premiér Viktor Orbán opravdu servítky nebral, když prohlásil, že příští rok z Maďarska vytlačí George Sorose a s ním i všechnu jeho moc. Jako první zacílil na Středoevropskou univerzitu v Budapešti, kterou maďarský rodák a pozdější americký miliardář financoval, a potom na jím sponzorované neziskové organizace starající se o lidská práva.

Čtěte také

Jak slíbil, tak také udělal, takže po dvou letech právních tahanic musela Středoevropská univerzita přenést své sídlo do Vídně. Nejen to, z amerického miliardáře, který na přelomu 80. a 90. let minulého století svým stipendiem tehdejšímu mladému předákovi maďarské nekomunistické opozice pomohl studovat na špičkové britské univerzitě v Oxfordu, udělal Viktor Orbán veřejného nepřítele hodlajícího zaplavit zemi svatého Štěpána hordami imigrantů.

Likvidace opozice

Proč se Sorosův stipendista dostal do křížku se svým někdejším dobrodincem? Zjevný paradox má jednoduché vysvětlení. Dnešní maďarský premiér dospěl k závěru, že uskutečňování jeho národně konzervativní politiky nesmí nic překážet, a proto je třeba omezovat místa, kde se neřídí pokyny ze sídla vládní strany FIDESZ, nebo je dokonce kritizují. Jako první přišla na řadu média veřejné služby a po nich i Středoevropská univerzita, pěstující otevřenou debatu. Následovala nezávislá soukromá média, když ta provládní byla loni sloučena do jediného fondu, skrze který protéká většina inzerce státem vlastněných nebo ovládaných firem.

Čtěte také

Politický cíl Viktor Orbán deklaroval veřejně, potřeboval jej ale prosadit zdánlivě nepoliticky. Proto parlament v Budapešti schválil zákon zakazující působit v zemi zahraničním univerzitám, které zároveň nemají sídlo ve vlasti zřizovatele. Účelovost právní kličky byla zjevná už tehdy, ale až nyní Evropský soudní dvůr rozhodl, že takový zákon je v rozporu se zákony Evropské unie i s pravidly Světové obchodní organizace.

Co bude dál?

Nasnadě jsou dvě otázky. Jak a proč se Viktor Orbán rozhodl vůči Georgi Sorosovi vymezit a jak se s verdiktem Evropského soudního dvora vypořádá. První odpověď by se dala najít například v knize Ladislava Mňačka Jak chutná moc, líčící, jak ten, kdo moc získá, propadne pocitu, že mu má patřit navždy. A nemusí být podstatné, jestli motivem je moc sama o sobě, anebo přesvědčení o nadřazenosti vlastního politického programu.

V případě Viktora Orbána může být ve hře prozaická okolnost, že řada lidí v jeho nejbližším okolí včetně rodinných příslušníků má díky přístupu k moci i přístup k výnosným zakázkám financovaným ze státní pokladny i z unijních fondů.

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý

Na otázku, jak se vláda v Budapešti postaví k verdiktu Evropského soudního dvora, odpověděla ministryně spravedlnosti Judit Vargová, že rozsudek bude aplikován v souladu se zájmy maďarského lidu, tedy příznačně pro obojakou hru, kterou Viktor Orbán se svými evropskými partnery už delší dobu hraje a která rozsudkem o protiprávním vytlačení Středoevropské univerzity z Budapešti do Vídně zdaleka nekončí.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

autor: Adam Černý
Spustit audio

Související