Adam Černý: Francií otřáslo ministrovo lhaní

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Francois Hollande

Politici spáchají smrtelný hřích ve chvíli, když jsou z nějakého hříchu usvědčeni, a to nejlépe na veřejnosti. Právě to se stalo dnes již bývalému francouzskému ministrovi rozpočtu Jeromu Cahuzakovi. Proto je už dnes zcela jisté, že tak sám sebe poslal do předčasné politické penze. Čeho se dopustil jeden z klíčových ministrů vlády, že prezident Francois Hollande začal mluvit o potupě Republiky?

Celou aféru, jak už se tak stává, rozpoutali novináři. Počátkem loňského prosince internetový deník Mediapart napsal, že ministr rozpočtu, tedy osoba odpovědná za výběr a rozdělování daní, měl po dlouhá léta tajné konto v zahraničí a že tedy sám peníze před berňákem ukrýval. Následovala přestřelka, jejíž scénář se často odehrává i před českými kulisami, kdy inkriminovaný politik podezření šmahem popře, vyhrožuje novinářům žalobou pro pomluvu a ti dávají na stůl neodvratné důkazy postupně jeden za druhým.

Ministrovo největší selhání se však netýkalo novinářů. Když Cahuzac v březnu po startu policejního vyšetřování ohlásil demisi, ještě se těšil podpoře premiéra Jeana-Marka Ayraulta i prezidenta Hollanda, kteří věřili, že se člen jejich vlády před spravedlností nakonec očistí. O to větší bylo jejich zklamání a potom i hněv, když Cahuzac toto úterý při výslechu před vyšetřujícím soudcem, který měl v ruce písemné důkazy ze švýcarské banky USB, přiznal barvu a začal se omlouvat, že se bohužel zapletl do spirály vlastních lží.

Pravicová opozice je pochopitelně na koni a prezident Hollande, aby odvrátil vršící se škody, slíbil, že co nejdříve, ještě letos, přijdou tři důležité změny, které mají napříště zabránit a předejít podobným selháním. Zaprvé, bude posílena nezávislost soudů, zadruhé, parlament schválí ostré zákony týkající se konfliktu zájmů a zatřetí, zcela nový zákon stanoví, že politici usvědčení z korupce nebo daňových úniků nebudou moci získat veřejné funkce.

Lekce z této politické bajky je nasnadě. To, že politici i jiní veřejní činitelé nemluví tak zcela pravdu, ve Francii ani jinde nikoho příliš nepřekvapuje. Za pozornost však stojí, co se ve Francii děje, když je politik usvědčen ze lži.