Zvýšení minimální mzdy nezvýší nezaměstnanost, tvrdí šéf odborářů Středula
Minimální mzda v Česku je čtvrtá nejnižší v Evropské unii. Ve většině západních států dokonce vysoce převyšuje průměrnou mzdu v ČR.
Vláda chce od roku 2015 zvýšit minimální mzdu každoročně o 500 Kč. Hospodářská komora s plošným zvýšením nesouhlasí a navrhuje zohlednit profesi.
„Minimální mzda se musí zvýšit, už sedm let je zastaven její vývoj,“ řekl v našem vysílání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Argument odpůrců, že zvýšení minimální mzdy zvýší nezaměstnanost, odborářský předseda nesdílí. „Se čtvrtou nejnižší minimální mzdou v EU ani skoky o tisíc korun ročně nezpůsobí žádný problém.“
„Česká minimální mzda je na velmi nízké úrovni, ale srovnávání v přepočtu na euro je nesmysl,“ uvedl ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI. „Jsou tu jiné podmínky, jiné mzdové alternativy.“
V ČR chybí studie, která by hodnotila dopady zvýšení minimální mzdy, připomněl ekonom. „Vláda se vypracování studie vyhnula.“
Návrh Hospodářské komory navyšovat mzdu podle profesí vidí Münich jako problematický. „Je to technicky velice komplikované a v Čechách by se hodně podvádělo.“
Dalším argumentem proti je předpokládaný nárůst zaměstnávání „na černo“. Podle ekonoma jsme mezi zeměmi, kde je práce na černo běžná. "Určitě nějaký dopad v šedé ekonomice bude."
Odborář Středula připomněl: „Minimální mzda se většinou vyplácí tam, kde chybí protiváha zaměstnavatele v podobě odborové organizace.“
„Neměla by to být soutěž o výši minimální mzdy, ale o férovou a spravedlivou odměnu za práci,“ dodal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.