Zralé banány září modře

22. září 2010

Tým amerických a rakouských chemiků zjistil překvapivou věc: zralé banány pod UV světlem září modře.

Pokud pod zdroj ultrafialového záření vložíte zelený banán, žádného zvláštního efektu se nedočkáte. Opakování pokusu se zralým banánem vás ale překvapí: banán, který je v denním nebo umělém světle sytě žlutý, se náhle rozzáří intenzivní modrou barvou. A není rozdíl mezi banány, které dozrály přirozenou cestou a těmi, které byly sklizeny zelené a jejich dozrání způsobil plyn etylen.

Zralé banány pod normálním a UV světlem

Modrá fluorescence zralých banánů, které si až dosud nikdo nevšiml, velice překvapila chemiky z rakouské Innsbrucké univerzity a americké Kolumbijské univerzity. Zjistili, že je způsobena rozpadem zeleného barviva chlorofylu. Při něm vznikají chemické sloučeniny obsahující estery kyseliny propionové, které jsou schopné dlouhodobého fluorescenčního záření. Je to první případ, kdy vědci popsali takto chemicky modifikované produkty rozpadu chlorofylu. Otázkou je, proč se modrá fluorescence vyskytuje právě u banánů. Podle autorů článku, který vychází v časopise Angewandte Chemie, jsou dvě možnosti. První, že banány konzumuje mnoho živočichů, kteří ji na rozdíl od člověka vidí a barevná změna jim poskytuje spolehlivý signál zralosti plodu. Druhá, že neobvyklé produkty rozpadu chlorofylu mají v rostlině určitou biologickou funkci.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.