Způsobuje nová chřipka cytokinovou bouři?

7. květen 2009

Nová chřipka může být nebezpečná i pro mladé a zdravé lidi. Jedním z důvodů jsou zřejmě geny, které vyvolávají "cytokinovou bouři".

Cytokiny jsou látky, které imunitní systém využívá k regulaci své činnosti. Při běžných infekcích přítomnost patogenního mikroorganismu vyvolá produkci většího množství cytokinů. Ty pak stimulují mechanismy, kterými se imunitní systém nevítaného vetřelce zbaví. Pokud se ovšem člověk infikoval virem ptačí chřipky H5N1, stoupla hladina jeho cytokinů až příliš, takže se dalo hovořit o jakési cytokinové bouři. V infikovaných orgánech se pak nahromadilo takové množství buněk a látkových faktorů imunitního systému, že zabraňovalo normální funkci. Pokud se to stalo například v plicích, mohly být následky fatální i pro mladé lidi v dobré kondici.

Vědci se domnívají, že cytokinovou bouři může vyvolat také nově objevený virus chřipky H1N1, který vznikl kombinací kmenů lidské, prasečí a ptačí chřipky, a s virem H5N1 tedy sdílí určité genetické komponenty. Výsledky studií, které tuto možnost naznačují, vycházejí v odborném časopise Viral Immunology. Stejnou schopnost pravděpodobně měl i virus španělské chřipky, která si v roce 1918 vybírala oběti především mezi mladými a zdravými lidmi.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku