Zprávy tajných služeb, které prezident Trump údajně prozradil Rusům, pocházejí z Izraele

17. květen 2017

Zpravodajské informace, které údajně minulý týden prozradil prezident Donald Trump ruským činitelům na schůzce v Bílém domě, pocházejí z Izraele. Píše to list New York Times s odvoláním na dva nejmenované zdroje, obeznámené se způsobem, jakým Spojené státy podobné informace získávají. List zjištění o izraelské lince označuje za další diplomatickou komplikaci v kauze.

Izrael patří k nejdůležitějším americkým spojencům a má jednu z nejaktivnějších špionážních sítí na Blízkém východě. Vyzrazení některé z jeho nejcitlivějších zpráv Rusům může poškodit izraelsko-americké vztahy, míní list New York Times. Podle autorů článku je tu také potenciální riziko, že se takovou citlivou informaci dozví ruský spojenec Írán, kterého Izrael považuje za svou největší hrozbu na Blízkém východě. Z prohlášení, které deníku zaslal emailem izraelský velvyslanec ve Washingtonu Ron Dermer, ale mimo jiné vyplývá, že úzká protiteroristická spolupráce mezi Izraelem a Spojenými státy zůstane zachována a že má plnou důvěru Izraele.

Prezident Trump údajně minulý týden na schůzce s ruským ministrem zahraničí Lavrovem a ruským velvyslancem Kisljakem vyzradil zpravodajskou informaci o teroristickém spiknutí připravovaném organizací Islámský stát. Přinejmenším část detailů, které o něm Spojené státy měly, jim sdělili Izraelci. Podle zdrojů New York Times přitom Izrael varoval Spojené státy, aby s těmito informacemi zacházely opatrně.

Spontánní rozhodnutí

Prezident Trump včera na Twitteru napsal, že má absolutní právo sdílet podobné informace v zájmu boje proti terorismu. Později v přítomnosti tureckého prezidenta Erdogana schůzku s Rusy popsal jako velmi užitečnou. Trumpův poradce pro národní bezpečnost Herbert McMaster reportérům řekl, že nemá obavu, že by se sdílení informací mezi partnerskými tajnými službami zastavilo. Podle generála Mc Mastera prezident zdroj informace neznal a o tom, že ji bude sdílet, se rozhodl spontánně až během schůzky.

Jak list New York Times dále uvádí, generál Mc Master NEpotvrdil – a podle deníku ani nepotvrdí - , že Thomas Bossert, prezidentův poradce z oddělení pro vnitřní bezpečnost a boj s terorismem, po Trumpově schůzce s ruskými činiteli volal do CIA a do Národní bezpečnostní agentury, NSA. McMaster pouze řekl, že kdyby to Bossert udělal, nejspíš by ho k tomu vedla přemíra obezřetnosti. Jiné zdroje z Bílého domu listu řekly, že důvodem těchto hovorů byla snaha omezit škodu způsobenou únikem informací.

Říct tak akorát

Podle bývalých členů administrativy, na něž se deník New York Times odvolává, není tak neobvyklé, když prezidenti na schůzkách neúmyslně řeknou víc, než by měli. Administrativa obou stran se ale snaží je před schůzkami nabrífovat, aby se podobným situacím vyhnuli. Autoři článku v New York Times také připomínají, že obavy Izraele z toho, jak bude Bílý dům za Donalda Trumpa zacházet s citlivými informacemi, letos probírala izraelská média. Kvůli deklarované otevřenosti Donalda Trumpa vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi prý už v lednu američtí činitelé varovali izraelské partnery, aby pečlivě zvažovali, co všechno budou Trumpově administrativě sdělovat.

Twitter

John Sipher, který působil v 90. letech jako agent CIA v Moskvě a pak tři roky vedl odbor CIA pro Rusko, listu řekl, že Rusové mají vlastní rozsáhlý systém sběru zpravodajských informací. A dokážou si z několika detailů poskládat celý obrázek. Výroky prezidenta Trumpa si dokážou pospojovat s informacemi ze svých zdrojů a od spojenců, případně nasadit agenty, kteří dohledají další detaily, říká Sipher.

Podle opoziční Demokratické strany může mít epizoda ještě širší dopad. Hlavní zástupce Demokratů ve výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů Adam Shiff se obává, že kterákoliv země, si teď bude rozmýšlet, zda může s důvěrou sdílet své informace se Spojenými státy, a co hůř, zda se má s nimi svěřovat prezidentovi. Schiff podle svých slov doufá, že prezidentovi někdo vyloží, co to znamená chránit zpravodajské informace a jak je to důležité pro bezpečnost Spojených států.

autor: mam
Spustit audio