Zpráva o Columbii
Po sedmi měsících vyšetřování havárie raketoplánu Columbie se svět dozvěděl, že jeho posádka nemusela zemřít. Vyšetřovací komise ve své zprávě uvedla, že o poškození křídla se vědělo hned po startu 16. ledna, inženýři že třikrát marně požadovali satelitní snímky raketoplánu na orbitě, aby zkontrolovali stav lodi, ale byli považováni nadřízenými za panikáře, kteří vymýšlejí neodůvodněné komplikace.
Podle vyjádření NASA mohla posádka Columbie přežít na orbitě do 15. února a do té doby je mohla vyzvednout záchranná mise. Raketoplán Atlantis měl pro start vyhovující povětrnostní podmínky, podstatné bylo vyhodnotit problém a učinit rozhodnutí do sedmého dne letu Columbie. Že se tak nestalo bylo podle vyšetřovací komise dáno tím, že Národní úřad pro letectví a vesmír neučinil nápravu v organizaci a řízení úřadu po havárii raketoplánu Challenger v roce osmdesát šest.
K hlubším příčinám tragédie pak podle vyšetřovatelů patří i to, že se ve vesmírném programu potkávají velké cíle se střízlivou rozpočtovou realitou, jinak řečeno, že je málo peněz. Nízký rozpočet je mimochodem také podle brazilských vědců příčinou pátečního neštěstí, kdy třetí neúspěšný pokus vyslat do vesmíru brazilskou raketu stál život jednadvacet vědců a techniků, když raketa explodovala na základně při posledních testech.
Zmíněné případy naznačují, že zmařené životy astronautů, vědců a techniků asi nebudou politiky pateticky zmiňovanou daní za poznávání vesmíru, ale spíše důsledkem praxe, kdy se po vědcích žádá za málo peněz hodně muziky. A výsledek? Brazilce stála zničená raketa šest a půl milionu dolarů a Američany přišlo na dvacet milionů šokující zjištění, že sedm astronautů zemřelo zbytečně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.