Změny klimatu postihnou i psy a kočky

10. duben 2009

Domácí psi a kočky jsou obvykle ušetřeni nepříjemných stránek života v divočině, ale následky změn klimatu se zřejmě nevyhnou ani jim.

Časopis Veterinary Parasitology publikuje výsledky dvou studií, které se zabývají vlivem klimatických změn na parazitární onemocnění evropských domácích zvířat. Mírné zimy přinášejí větší počet klíšťat, která jsou navíc aktivní během celého roku. Klíšťata přenášejí například prvoky babesie, které u psů (a také lidí) vyvolávají nemoc podobnou malárii. Takzvaná babesióza proto zřejmě bude často trápit i psy ze středoevropských zemí, kde byla dosud vzácná. Běžným onemocněním se může stát i tyfus přenášený blechami, který postihuje jak psy, tak i kočky.

Vzrůst teplot také otevírá cestu do střední Evropy takzvaným srdečním červům. Vlasovci psí (Dirofilaria immitis) jsou hlístice, které parazitují v oběhovém systému masožravců. Dospělí červi žijí v pravé srdeční komoře nebo síni a v plicních arteriích, kde mohou dorůst do 30 cm délky. Zatím se vlasovci, kteří část vývoje prodělávají v komárech, vyskytovali hlavně v tropických a subtropických zemích. Vysoké letní teploty však znamenají, že vlasovci mohou svůj vývoj dokončit také uprostřed Evropy. Klimatické změny tak zřejmě přidělají spoustu práce veterinářům.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.