Zlámalová: Babiš chtěl před vstupem do politiky poradit. Doporučila jsem mu podpořit jednu z pravicových stran

25. červen 2019

Lenka Zlámalová patří mezi pravicově orientované novinářky a zabývá se především ekonomickými a politickými tématy. Velkou část své publicistické práce věnuje osobě českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Když jsem po roce 2001 vedla ekonomickou rubriku Mladé fronty, byla to doba, kdy se odehrával pokus o privatizaci Unipetrolu. Tehdy se skutečně ukazovalo, že Andrej Babiš lže o tom, komu patři Agrofert. Tvrdil tehdy, že jde o známou švýcarskou firmu.

Pochopit Zemanův svět je to nejtěžší, co přede mnou stálo, míní investigativní novinář Kmenta

Jaroslav Kmenta, investigativní novinář a spisovatel, t.č. reportér časopisu Reportér

Jaroslav Kmenta ví hodně o tom, jak se u nás dělá politika. Během své kariéry rozkryl řadu kauz, kromě množství reportáží napsal i několik knih a je čerstvým držitelem ceny Ferdinanda Peroutky. 

Byla jsem od samého začátku u toho, že zjevně není jasné, kde Andrej Babiš přišel ke svému základnímu kapitálu. To není jasné dodnes a mělo by to zajímat orgány činné v trestním řízení, říká novinářka a dodává:

„Souvisí to se zločiny, které se mohly odehrát před privatizací Unipetrolu a u kterých jsou dlouhé promlčecí lhůty.“

Proč ne

Zlámalová vzpomíná na první osobní setkání se současným premiérem. „Andrej Babiš mi, když se chystal do politiky, poslal esemesku, jestli by se se mnou, jakožto politickou komentátorkou, nemohl sejít. Řekla jsem: proč ne,“ uvádí a pokračuje:

„Sešli jsme se spolu v hotelu Four Seasons, představil mi svůj projekt a zajímalo ho, co tomu říkám. A tvrdil tehdy, že je pravicový člověk. Doporučila jsem mu podpořit jednu z pravicových stran s tím, že to, co se chystá udělat, je šílenství. Druhý den mně přišla sms, že už bude mít i tiskového mluvčího a ‚nějaké své novináře‘.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Lenkou Zlámalovou. Dozvíte se mimo jiné o okolnostech nákupu vydavatelství Mafra z pohledu vedoucí redaktorky MF Dnes, nebo kde Zlámalová vidí budoucí politické lídry.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související