Závislostní vzorec je neodstranitelný, jde s ním ale pracovat, říká psychoterapeut Prokop Remeš

5. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prokop Remeš, lékař, gynekolog, psychoterapeut a religionista specializující se na sekty a nové náboženské směry
0:00
/
0:00

Prokop Remeš je nejen gynekolog, ale věnuje se také psychoterapii. Mimo jiné je zakladatelem hagioterapie, která pomáhá závislým lidem skrze biblické příběhy a hlubší psychiku. 

Funguje to tak, že se hovoří o biblickém příběhu. Jde o to, podívat se na něj jako na svůj obraz. Lidé se nejdříve dívají, řečeno metaforicky, z okna, ale pak se najednou může stát k jejich velkému překvapení, že se dívají do zrcadla. A že to, co se říká o lidech z dávných dob, se říká i o nich samotných. Může to být velmi osvěžující,“ vysvětluje.

Lékař, gynekolog a psychoterapeut Prokop Remeš je zakládajícím členem Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů. Jako atestovaný psychiatr, vystudovaný teolog a erudovaný psychoterapeut je zakladatelem psychoterapeutického směru hagioterapie, který rozvinul v rámci svého působení v psychoterapeutických skupinách pro závislé. Jedná se o formu existenciální terapie, prováděnou prostřednictvím biblických příběhů, které se dotýkají hlubokých existenciálních témat, jako je vina, utrpení, dobro, zlo, smrt nebo smysl života.

Hloubka víry a transcendence

Závislostní vzorec je podle Remeše neodtranitelný. „Jediné, co se dá dělat, je změnit psychické prostředí, které člověka ovládá. Ponoření se do hlubších a existenciálnějších záležitostí člověka promění, závislostní vzorec ztrácí moc nad lidmi a přestává je tolik zotročovat. Nezmizí, ale nemá už takovou sílu,“ říká psychoterapeut.

Ponoření se do hlubších a existenciálnějších záležitostí člověka promění. Přestává ho zotročovat závislost.
Prokop Remeš

Remeš zmiňuje také hodnoty smrti, viny, strachu a náboženství. „Nejraději mám příběh vzkříšení Lazara, který je závislým lidem nejbližší a velmi o tomto tématu hovoří. Tektonikou příběhu je život, umírání a smrt i vzkříšení. Pro lidi v závislosti to znamená, že se v tom jsou schopni vidět. Řeknou si: to jsem přece já. Žil jsem, umíral a teď jsem volaný, abych povstal,“ říká.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Prokop Remeš také vysvětlí, proč se nestal teologem.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související