Zásobníky, plynovody, rafinérie i nový obchodník. Stát hledá cesty k energetické infrastruktuře

19. září 2023

Vláda chce posílit energetickou bezpečnost Česka mimo jiné nákupy některých firem, které v energetice působí. Ve hře je také opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl uzavřít dlouhodobé kontrakty na zkapalněný zemní plyn pro Česko.

Aktuální úvahy o založení nového státního obchodníka, které se objevily poprvé loni po vypuknutí energetické krize, potvrdil Českému rozhlasu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Čtěte také

Souviset mají hlavně se zájmem státu uzavřít nové dlouhodobé kontrakty na zkapalněný zemní plyn (LNG), který nahrazuje dřívější plyn z Ruska. Jednání údajně běží se zeměmi jako je Katar, Omán či Alžírsko.

Tím, kdo by případně na straně státu mohl výhledově takové kontrakty uzavřít, by mohl být právě státní obchodník s plynem.

„Začíná se ukazovat, že jednání na vládní úrovni mohou být výhodou i z hlediska dosažené ceny. Já nevylučuji vznik státního obchodníka,“ uvedl Síkela na dotaz redakce s tím, že by poté mohl obchodník i menší část dodávek poskytovat státním organizacím nebo potřebným spotřebitelům.

„Samozřejmě součástí by mohla být výhoda, že by se do toho dal zahrnout i nějaký sociální tarif,“ řekl Síkela.

Stát a vlastní zásobníky

Pokud jde o investice v energetice, zatím se vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla koupit firmu RWE Gas Storage, která vlastní většinu podzemních zásobníků na zemní plyn v tuzemsku, za téměř devět miliard korun. Kupujícím je státní provozovatel elektrické přenosové soustavy sítí ČEPS. Transakci minulý pátek schválil antimonopolní úřad.

Čtěte také

Názory na to, jestli vlastnictví zásobníků skutečně posílí bezpečnost dodávek plynu a jestli stát vůbec má vstupovat do takového byznysu se ale různí.

Podle bývalého náměstka ministra průmyslu a dlouholetého poradce pro plynárenství Vratislava Ludvíka je návrat státu do energetické infrastruktury, kterou před dvaceti lety zprivatizoval, správný. „Bez těch zásobníků se neobejdeme,“ říká pro pořad Peníze a vliv.

Ukázala to podle něj situace loni, kdy si kapacitu zásobníků v Evropě pronajal ruský Gazprom, žádný plyn do nich ale nedodal. „Protože pak se klidně může stát, že si někdo pronajme naše zásobníky a v době, kdy bude potřeba z nich čerpat, tak tam žádný náš plyn nebude,“ uvádí Ludvík.

Šest děr v zemi

Na druhou stranu, stát má v rukou možnost upravit legislativu a donutit obchodníky, kteří plyn uskladňují, aby zásoby zvýšili. A pokud to neudělají, prázdnou kapacitu jim v kritické situaci může vzít.

V tomto smyslu také vláda při loňské energetické krizi po vpádu Ruska na Ukrajinu a následném přerušení dodávek plynu z Ruska do Evropy potřebné zákony a vyhlášky upravila. Podle ekonoma a právníka Petra Koblovského jsou tak zásobníky pro stát fakticky jen „šesti dírami v zemi“.

Čtěte také

Určitou změnu ale vlastnictví státu podle Martina Jiruška, experta na energetickou bezpečnost a geopolitiku z Masarykovy univerzity, může přinést.

Jako majitel může stát v případě krize, kdy by někdo z dodavatelů zásobník nenaplnil, zareagovat rychleji. Může začít okamžitě vymáhat plnění smlouvy s dodavatelem anebo prázdnou kapacitu sám jako majitel hned nabídnout někomu jinému.

„Cesta k řešení nějakého problému je tak pro stát přímější. Ale není to zase nějaká zásadní změna, jak stát bude se zásobníky nakládat,“ uvádí Jirušek.

Upozorňuje také na to, že loňská krize vznikla událostmi zvenku, tedy chováním Ruska jako důležitého dodavatele energií pro Evropu, nikoliv selháním tržního modelu v energetice. Řada zemí ale i proto změnila pohled na svůj vliv v tomto oboru.

Tranzitní plynovody

„Spousta států včetně Česka si pod vlivem událostí jako byl ruský útok na Ukrajinu uvědomuje, že není od věci mít větší kontrolu nad tím, co se s energetickou strukturou děje, případně jak se staví. To znamená, chtějí mít větší kontrolu nad strategickými rozhodnutími. Do toho mi vlastně zapadá i zájem státu mít větší kontrolu nad zásobníky, možná i nad infrastrukturou pro tranzit plynu,“ uvádí Jirušek.

Čtěte také

Tranzitní plynovody nyní vlastní také soukromá společnost Net4Gas a podle neoficiálních informací se o možnost její koupě stát také zajímá. Důvodem je navíc i nejistá finanční situace firmy, která v minulosti hodně investovala do tuzemských plynovodů na ruský plyn napojených na systém Nord Stream z Ruska do Německa. Ty jsou ale mimo provoz.

Podle Martina Jiruška mohlo jít v případě Net4Gas o zhruba 20 miliard korun do rozšíření vnitrostátní infrastruktury. „Firma očekávala, že přes nás bude proudit větší množství plynu ze severojižního směru, to znamená Nord Stream 1 a 2, což se nestalo. Dá se to tedy považovat za zmařenou investici,“ upozorňuje.

Ruská státní plynárenská firma Gazprom také zřejmě přestala platit poplatky Net4Gasu a plnit další smluvní závazky. Letos na jaře tak společnost uvedla, že zahájí arbitrážní řízení. Nic dalšího k tomu na dotaz Českého rozhlasu nesdělila, nekomentovala ani svoji finanční situaci. Odkázala pouze na výroční zprávy, které zveřejňuje až za celý rok.

Čtěte také

Podle poslední loňské zprávy tíží firmu vysoké úvěry, kterých má za 33 miliard korun. Při propadu příjmů, a pokud by jí regulátor nezvýšil platby za přepravu plynu, by tak mohla mít výhledově finanční potíže. Podle Vratislava Ludvíka je to nebezpečná situace pro stát.

„Veškerý plyn, který sem přichází, jde přes tuto soustavu. Kdyby se systém Net4Gas omezil, tak to znamená konec plynu v ČR,“ říká Ludvík.

Vláda svoje další plány v této věci nekomentuje.

Německé rafinérie

V minulých dnech Český rozhlas také informoval, že se stát zajímá i o podíl v německé rafinérii ropy MiRO v Karlsruhe. Na prodej je podle neoficiálních informací třetinový podíl firmy Shell. Síkela k tomu pouze řekl, že se stát obecně snaží zvýšit energetickou bezpečnost.

V Česku jsou dvě rafinérie, které ovládá soukromý subjekt Orlen Unipetrol s polskými majiteli. Jedna z nich zpracovává hlavně ruskou ropu, od níž se ale chce Evropa včetně Česka odstřihnout.

Čtěte také

Výroba pohonných hmot v tuzemsku navíc nestačí pokrýt celou spotřebu a část se musí dovážet. Rafinérie v Německu má pro stát výhodu, že je napojená na ropovod TAL, v němž má tuzemská státní firma Mero podíl a který dodává právě neruskou ropu.

Podle Jiruška by podíl v německé rafinérii mohl být pro stát jakousi pojistkou pro krizové situace, kdy by bylo potřeba „trh uklidnit nějakou dodávkou“ pohonných hmot.

„Podobně je to třeba v případě strategických ropných rezerv, jak to mají Spojené státy americké. Nikdo nepředpokládá, že uvolnění těchto rezerv by spasilo celý trh. Ale je to jakýsi signál, který ten trh může uklidnit. Podle mě by to mohlo fungovat podobně i v případě, kdy by stát měl přímou páku na dodávky nějakých ropných produktů. Máme k tomu ale zatím omezené informace,“ vysvětluje Jirušek.

Vratislav Ludvík

Poslechněte si celé Peníze a vliv Jany Klímové v audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.