Zářezy na kosti důkazem pohřebního rituálu?

10. srpen 2009

Zářezy na lidské pažní kosti mohou být stopami po složitém pohřebním rituálu, který v Británii proběhl před 9000 let - tedy v období mezolitu.

Jeskyně Kent's Cavern v anglickém Devonu je proslavené archeologické naleziště, ze kterého pocházejí nejstarší doklady o přítomnosti moderních lidí na Britských ostrovech. Koncem 19. století zde byly nalezeny úlomky lidské pažní kosti s několika paralelními zářezy, které nyní znovu prozkoumali archeologové z Oxfordské univerzity. Došli k závěru, že kost je stará asi 9000 let, patřila dospělému muži a zářezy byly způsobeny ostřím kamenného nástroje. Jejich design je podle univerzitní zprávy konzistentní s tím, jaký na kostech zanechává odřezávání masa.

Podobné zářezy jsou známé i ze starších lidských kostí nalezených v jeskyni Cheddar Gorge, ale nový nález je významnější. Archeologové se domnívají, že jde o doklad složitého pohřebního rituálu, který mohl být spojený s kanibalismem. V univerzitní zprávě tvrdí, že objevit něco takového v mezolitickém období byl pro ně tak trochu šok, protože komplexní pohřby byly zatím spojovány s mnohem mladším obdobím neolitu nebo dobou bronzovou.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.