Z oceánů mizí fytoplankton

29. červenec 2010
02108616.jpeg

Fytoplankton, který přímo či nepřímo živí každého živého tvora v oceánu, pomalu ubývá. Jeho množství podle se nové studie snižuje o 1 % za rok.

Úbytek řas a dalších mikroorganismů, které tvoří mořský fytoplankton, vědci pozorují posledních 30 let. Satelitní snímky tento pokles dokumentují sníženou koncentrací zeleného barviva chlorofylu v povrchových vrstvách oceánu. Satelity jsou však k dispozici teprve od konce 70. let, takže se zatím nedalo příliš jistě říci, jestli jde o dlouhodobý trend nebo jen shodu okolností. Komplexnější pohled na celou problematiku teď získali vědci z kanadské University of Halifax, kteří analyzovali lodní záznamy sahající až do roku 1900. V tehdejších dobách námořníci využívali takzvanou Secchiho desku, kterou měřili průzračnost vody. Nevědomky tak shromáždili data, z nich mohli vědci odhadnout množství chlorofylu.

Kombinací těchto údajů se satelitními daty a výsledky přímého měření množství chlorofylu z 50. let vznikl nepříliš pozitivní obrázek. Ukazuje, že s fytoplanktonem se cosi děje už déle než jedno století. Od roku 1900 naše planeta každým rokem přichází v průměru o 1 % fytoplanktonu. Přesné příčiny mizení řas, které stojí na samých základech oceánského potravního řetězce a fixují skleníkový plyn oxid uhličitý, zatím zůstávají nejasné. Vědci však zjistili, že k ubývání fytoplanktonu jsou náchylnější teplejší oblasti oceánů, což naznačuje možnou souvislost s globálními změnami klimatu.

Secchiho deska

Zdroj: Nature

Spustit audio
autor: redakce ČRo Leonardo
  • Věda
  • oceán
  • fytoplankton