WWF varuje
Světový fond na ochranu přírody včera uvedl, že obyvatelé Země spotřebovávají její zdroje tempem o dvacet procent vyšším, než je schopnost planety zdroje obnovovat. Prognóza WWF lidstvu předvídá, že kvalita našeho života se za třicet let začne hroutit.
Na hrozbách tohoto druhu (jakkoli vážných) je mrzuté, že pozůstávají z mediálně nezáživných statistických čísel. Hrozivou předpověď nelze na rozdíl od hrozivě působícího býka v Pamploně nafilmovat. Není divu, že nám spíše přejde mráz po zádech, když vidíme v televizi, jak to mohutné zvíře bere lidi na rohy a pohazuje je ulicí, než bychom měli nespavost ze svého přehnaného pohodlí. Však také místo o zprávě WWF šla včera řeč například o tom, co udělat s medvědem, který v Nízkých Tatrách napadl další turisty, anebo o dalším psovi, který kousl dítě do hlavy. Ve všech zmíněných reportážích byl člověk prezentován jako ohrožený druh, pěstujeme si iluzi, že nás ohrožují psi, býci či medvědi, přičemž ve skutečnosti nás nic neohrožuje více než my sami.
Experti Světového fondu na ochranu přírody vypočítali, že při šesti miliardách lidí, kteří obývají tuto planetu, připadá na každého jedince jedna celá a devět desetin hektaru produktivní půdy a moře. Spotřeba přírodních zdrojů ovšem odpovídá průměru 2,3 hektaru na obyvatele, tedy o čtyři desetiny hektaru více, než je na této planetě pro jednoho člověka k disposici. Průměry jsou, jak známo, ošidné. Zatímco spotřeba přírodních zdrojů se u Afričana a Asijce pohybuje na zhruba polovině průměru, Západoevropan spotřebovává jeho dvojnásobek a Severoameričan dokonce čtyřnásobek. Nezdá se, že bychom se ve spotřebě přírodních zdrojů mínili uskromňovat. Dokud čelíme nebezpečným býkům, psům a medvědům, to není na pořadu dne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka