Workshop výzkumu a praxe
Výsledky výzkumů s velkým potenciálem pro praxi prezentuje ČVUT na svém Workshopu 2007. Vědecký seminář má zlepšit komunikaci mezi vědou a průmyslem.
Matematika, fyzika, informační technologie, strojírenství nebo stavebnictví, to jsou jen namátkou některé obory prezentované na letošním Workshopu. Akce probíhá od 19. do 23. února a je otevřena veřejnosti. Aulu Fakulty stavební plní každoročně prezentace nejzajímavějších technických řešení i výzkumných závěrů. Svůj "poster", tedy informační plakát, tu však mohou mít jen doktorandské práce podpořené interními granty ČVUT v loňském roce, případně projekty s bezprostředním významem pro praxi, většinou zpracované do podoby konkrétní nabídky.
Workshop prezentuje nejzajímavější nápady, na jejichž základě může vzniknout oboustraně prospěšné partnerství výzkumu a aplikace. Zájem mají často menší firmy, pro něž jsou inovace vítaným oživením výrobního programu.
ČVUT investovalo v loňském roce do výzkumu zhruba 900 milionů korun. Peníze z větší části pocházejí z domácích či zahraničních grantů. Z finančního hlediska jsou významné také výzkumné záměry, které dotuje MŠMT ČR.
Škola by chtěla do výzkumu investovat ještě více. Důvod této snahy vysvětluje v rozhovoru Ivo Budila předseda organizačního výboru Workshopu doc. Bohuslav Říha: "V technických oborech obzvláště platí, že vysokou úroveň výuky může zajistit jen zapojení akademických pracovníků do výzkumu."
Letošní workshop nabízí více jak 200 posterů. Skoro polovina prezentovaných technických řešení a nápadů vznikla zásluhou doktorandů. "Myslím, že převažuje co do počtu ten typ studentů, kteří mají skutečný zájem o svůj obor. Je ale na akademických pracovnících, aby tento zájem navedli správným směrem," upřesňuje doc. Říha.
Poslechněte si celý rozhovor s doc. Bohuslavem Říhou. Ivo Budil se ptal na další podrobnosti spojené Workshopem 2007.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka