Využijme budovy, které už stát vlastní. Nestavme nové, odmítá Babišovu vládní čtvrť odbornice

4. leden 2018

Andrej Babiš chce zbudovat vládní čtvrť, kam by se sestěhovala některá ministerstva. Tento sen zabudoval i do vládního prohlášení své jednobarevné vlády. Mají se rezorty přestěhovat do jednoho administrativního komplexu? Jde o logický krok, který ušetří náklady na provoz státní správy, nebo je to výraz ztráty soudnosti, gigantománie a velikášství, jak tvrdí pražský zastupitel Václav Novotný z TOP 09?

„Závisí to na tom, jakou konkrétní podobu tento nápad má. V určitých parametrech nám to smysl dává,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Podle něj nejde jen o budovy ministerstva. „Každé ministerstvo má celou řadu nemovitostí a adres, kde sídlí, má řadu detašovaných pracovišť. Domníváme se, že se jedná především o tato detašovaná pracoviště, ne o velké budovy. Z toho bychom byli rozpačití, kdyby je stát měl opouštět.“


Pokud by se podařilo udělat takový komplex nebo čtvrť, kde by se funkce mísily a která by nebyla jen mrtvou kancelářskou čtvrtí, ale měla by i další služby, tak by to mohlo být pro město přínosné. Ondřej Boháč

„Je ale řada kancelářských komplexů, některé jen v nájmu, které má smysl sestěhovat a dát do nových budov.“

Takové propojení vícero budov jednoho ministerstva do jednoho komplexu by pomohlo. „To by významně usnadnilo funkci dotyčného úřadu.“

Nově budované komplexy by ale měly být budovány v už existující zástavbě. „Jedná se o trend, který je na západě běžný. Dneska se nové kancelářské čtvrtě nebo komplexy nestaví jako monofunkční, ale jako pestré, ve kterých vzniká živé město.“

Pokud stát někde investuje, měl by tak činit v problémových místech Prahy. „Tak, aby pomáhal rozvoji této lokality.“

„Takovou lokalitou jsou třeba Bubny-Zátory, bývalé nádraží, které je už 25 let úplně pusté a Praze se nedaří ho otevřít. To by mohl být jeden z momentů, který tam přinese nový život, pokus stát bude mít zájem,“ navrhl Boháč.

Předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková považuje Babišův plán za hloupý nápad. „Ani to programové prohlášení neuvádí, jestli se jedná o ministerstva, nebo jen o úředníky.“

„Je to jen vyhozený balón, který si každý vysvětluje jiným způsobem. Celý ten nápad je divně komunikován vůči veřejnosti a není upřesněn.“

Předsedkyně tvrdí, že Andrej Babiš na tiskové konferenci přímo hovořil o budovách ministerstev. „Pokud by šlo o ně, tak je to naprostý nesmysl.“


Pospojovat detašované úřady smysl má. Stát ale vlastní řadu budov, které jsou prázdné a mohou být adaptovány na kanceláře. Například karlínské kasárny, klášter svatého Gabriela nebo obrovská budova Invalidovny. Kateřina Bečková

„Každé z ministerstev postavených ve 20. letech minulého století má sochařskou výzdobu, která se vztahuje k náplni ministerstva, jsou stavěny ve státním slohu.“

Argument využití některých uvolněných historických budov pro kulturní účely Bečková odmítla. „To by vyžadovalo finančně velmi náročné úpravy. V tom úspora není.“

Stát by se prý měl podívat, co už vlastní. „Jsou to budovy, se kterými si neví rady, má je zbytné, jsou to památkové budovy.“

„Stát by měl naopak ukázat, že se o ty historické budovy, které chrání, umí starat, a ne je jen tak odvrhnout a honem postavit nové,“ shrnula Kateřina Bečková.

autoři: kko , oci
Spustit audio