Výroční zpráva BIS

26. srpen 2003

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Bez peněz do hospody nelez. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Podobné věty, podobná životní moudra, jejichž platnost je opakovaně ověřitelná a nevyvratitelná, ale které na druhou stranu neříkají doopravdy nic nového, je možné v posledních třech letech získat z volně přístupného zdroje české Bezpečnostní informační služby. Jinými slovy, nedávno vydaná výroční zpráva jedné z našich zpravodajských služeb za rok 2002 toho přináší asi tolik informačně nového, jako libovolná, ze shora zmíněných babiččiných průpovídek.

Čtenář výroční zprávy Bezpečnostní informační služby se tak může dozvědět, že v České republice i nadále mají dominantní postavení v oblasti organizovaného zločinu rusky mluvící skupiny. Stejně jako v letech (a ve výročních zprávách BIS z roku 2000 a 2001) se dozvídáme, že na našem území operují takzvané mafiánské "brigády", Lukačevská, Luhaňská, Lvovská a že zde jsou i příslušníci brigády Solncevské. Skutečnost, že pobyt příslušníků těchto skupin organizovaného zločinu spojen s tím, že nějakým způsobem spolupracuje s místním podnikatelským prostředím, je tak očividná, že k tomu člověk nemusí mít žádné speciální bezpečnostní či špionážní vzdělání.

Organizovaný zločin má tuhle činnost tak říkajíc v "popisu práce". Takže případné odborníky podobné sdělení ani nezaskočí, ani nepřekvapí, laik se ze zprávy nedozví prakticky nic. Formulace, kterou oficiální dokument BIS předkládá praví například, cituji ze zprávy): "skutečnost, že si Solncevské uskupení dokázalo zformovat výhodné prostředí pro svou činnost v Ruské federaci je signálem, že se bude snažit dosáhnout stejných cílů jak v České republice, tak i ve státech Evropské unie". Konec citátu, který podle mého zcela vážně útočí na intelektuální potenciál každého čtenáře, který si nad tím textem prostě musí říct, že si z něj a z jeho mozkových schopností někdo dělá legraci.

Totiž legraci v tom smyslu, že zpravodajská služba, která si v dlouhé, takzvaně "poslední" době, nedokázala nadělat nic než ostudu nekonečnými vzájemnými půtkami s jinými českými tajnými službami, nedokáže vlastně ani nějak smysluplným způsobem zdůvodnit svou vlastní obskurní existenci.

V dalších částech zprávy, které se týkají rusko jazyčných skupin organizovaného zločinu se opět čtenář dozví ne novou skutečnost, že mafiáni tak nějak "prorůstají" do legální sféry života i společnosti. Což je sice na jednu stranu zjištění možná tklivé, nicméně opět je to cosi, co mafie prostě mají v popisu práce. A jestliže někdo nyní toto pouhé zjištění či potvrzení tohoto zjištění vydává za plody své tajné práce, je to spíše přiznání pracovního neúspěchu. To, co se prostě daří všem možným mafiánským spolkům už desítky případně stovky, v případě těch ruských či asijských, let všude na světě se zkrátka povedlo i tady.

Bezpečnostní informační služba, respektive její výroční zpráva dále přiznává, že vzhledem k tomu, jak "úspěšně" si ruskojazyčné mafie u nás vedou, dochází v poslední době k tomu, že BIS monitoruje už legální činnost někdejších řekněme zločinců, kteří se zde natolik etablovali, že své těžce a těžce nelegálně vydělané peníze investují do zcela legálních obchodů, například v oblasti nemovitostí.

Znovu, není to nic jiného, než co se odehrálo všude v civilizovaném světě, který právě proto, že byl civilizovaný, poskytoval vždy řadu možností pro alternativní, (čti "nelegální"), způsob podnikání. Bylo by proto spíše divné, kdyby stát takovou mírou či nemírou vymahatelnosti práva, jakou se vyznačuje Česká republika, nepřitahoval spojené mafiány všech zemí, hlavně těch bývalých sovětských, jako pivo švába či biftek vosu.

I další zjištění z nejnovějších, což udávám s otazníky, ve výroční zprávě o tom, že jednotlivé gangy už se mezi sebou nehádají, nýbrž začínají spolupracovat, není nic neočekávaného a nic, co by se neodehrávalo podle již xkrát osvědčeně fungujícího modelu v zemích, které se cílem mafií staly už dříve. Jde přece o tak výhodný byznys, vydírání, pašování lidí, prostituce, distribuce drog a tak dále, že tu na nějaké velké hádky není ani čas ani prostor. A bylo by pro mafiány doslova zločinem plývat na to svou zločinnou energií.

Vzhledem k tomu že, jak vyplývá z téměř neměnných výročních zpráv, se ani styl práce BIS ani ten mafiánský v příštím roce nezmění, troufám si odhadnout, co se budeme moci dočíst napřesrok. Že totiž, aniž by jim v tom někdo mohl nebo snad chtěl úspěšně bránit, jednotlivé ruskojazyčné organizace se mezi sebou ještě lépe dohodly, ještě více prorostly díky známostem, svatbám, korupci a legální spolupráci do všech úrovní státní správy a zaznamenaly i větší úspěchy v personální účasti v čím dál vyšších patrech po česku hezky prorostlého politicko-ekonomického establišmentu.

autor: Martin Schulz
Spustit audio