„Vypněte své mobily a zastavte se.“ Finský ostrov vyzývá návštěvníky, aby během dovolené odložili telefony

24. červen 2023

S příchodem léta a turistické sezóny budou mít uživatelé sociálních sítí potíž odpovědět si na to, jestli vůbec na dovelené byli, když o své cestě neinformují na sociálních platformách. I když pro některé turisty může být obtížné vzdorovat pracovním e-mailům a sociálním sítím během dovolené, finský ostrov Ulko-Tammio vyzývá své návštěvníky, aby ignorovali své telefony a užívali si přírodu. Rozepisuje se o tom server americké stanice CNN.

Ostrov Ulko-Tammio se nachází ve východní části Finského zálivu, v jednom z národních parků Finska, které bylo šestkrát po sobě označené jako nejšťastnější zemí světa. Trochu ironicky je také domovem značky Nokia, která stojí za světově nejprodávanějším smartphonem všech dob.

Čtěte také

„Ostrov Ulko-Tammio nacházející se u pobřeží Hamina, bude toto léto ostrovem bez telefonů,“ uvedla v tiskové zprávě agentura věnující se ostrovní turistice Visit Kotka-Hamina. „Chceme vyzvat turisty, aby vypnuli své telefony, zastavili se a užili si naše ostrovy,“ píše se dále ve zprávě.

Ulko-Tammio je jedním z více než čtyřiceti finských národních parků, je neobydlený, ale je současně domovem mnoha vzácných druhů ptáků a rostlin. Návštěvníci je mohou zahlédnout na výletech po naučných stezkách nebo z ostrovní rozhledny.

Čtěte také

Účast na digitálním detoxu je pro turisty na ostrově dobrovolná. Jelikož je ostrov pokrytý dobrým mobilním signálem, bude pokušení sáhnout po telefonu všudypřítomné. Zaměstnanci společnosti Parks & Wildlife Finland, která ostrov spravuje, však doufají, že se návštěvníci od svých mobilů skutečně odpojí.

„Vypnout telefon, poznávat přírodu a setkávat se s lidmi tváří v tvář vám určitě zlepší náladu a pohodu,“ uvedla v tiskové zprávě psycholožka z Finského institutu pro zdraví a sociální péči Sari Castrénová. Jak dodala, krátká pauza od telefonu přinese více času na nové zážitky.

Výběr z komentářů, článků a reportáží zahraničních médií pro vás připravil Jakub Rerich. 

autor: Jakub Rerich
Spustit audio

Související