Východ skutečně je popelnicí Evropy, potvrdily bulharské testy

7. červenec 2017
Potraviny

Východoevropští politici se nepřestávají zlobit kvůli snížené kvalitě výrobků nadnárodních společností, dodávaných do jejich zemí. Teď ve východní Evropě proběhly nové testy západních produktů, které ukázaly, že výrobci používají do zboží určeného pro bývalé komunistické země levnější ingredience, píše evropský server Euractiv.

Bulharský premiér Bojko Borisov to označuje za „potravinový apartheid“ a český ministr zemědělství Marian Jurečka v únoru prohlásil, že východ už má dost toho, být „popelnicí Evropy“.

Vládní studie provedené v Maďarsku, Česku a na Slovensku ukázaly, že některé evropské výrobky mají na Západě výrazně vyšší kvalitu, přestože se v celé Evropské unii prodávají v identických obalech. Toto zjištění přimělo Bulharsko, aby před měsícem zadalo vlastní testy.

Umělá sladidla místo cukru

Tým chemiků strávil několik týdnů pečlivým měřením, filtrováním a analyzováním produktů, jako je máslo, sýry, uzeniny, čokoláda, dětská výživa nebo nealkoholické nápoje. Nejvyšší bulharský úřad pro bezpečnost potravin nakonec potvrdil, že našel rozdíly u nejméně sedmi z 31 výrobků stejných firem zakoupených v Bulharsku, Německu a Rakousku.

Například jeden čokoládový dezert obsahoval v Bulharsku méně mléka a kakaa než v Německu, třebaže na chuti se to poznat nedalo. Nealkoholické nápoje z bulharských supermarketů obsahovaly umělá sladidla, zatímco tytéž z Rakouska byly slazeny cukrem.

Ředitel bulharského úřadu Damjan Iljev připustil, že řada ze zjištěných odchylek je z hlediska evropských předpisů méně závažná. Problém je podle něj ale v tom, že nadnárodní firmy bulharské spotřebitele klamou. Ti jsou přesvědčeni, že si kupují stejný produkt, jaký se prodává na Západě, ale ve skutečnosti to tak není.

nugát, čokoládová pomazánka, čokoláda, Nutella

Odborníci rovněž konstatovali, že šestnáct z testovaných výrobků se v Bulharsku, nejchudší zemi Evropské unie, prodává za vyšší cenu než v Německu a Rakousku. Dětská výživa je dokonce dvakrát dražší. Také slovenská studie zjistila značné rozdíly v kvalitě stejných produktů prodávaných na Slovensku a v Rakousku.

V regionu, kde byly západní výrobky kdysi považovány za luxusní a prodávaly se jen ve speciálních obchodech za valuty, je toto téma zvlášť citlivé. Skandál potvrzuje obavy Východoevropanů, že se z nich v unii stanou „druhořadí občané“, napsal nedávno v článku pro New York Times bulharský politolog Ivan Krastev. A to právě v době, kdy velké západní státy jako Německo prosazují větší integraci do Evropské unie, zatímco východní Evropa požaduje větší suverenitu.

Nekvalitní čokoláda není přizpůsobení se vkusu

Nadnárodní firmy však tvrdí, že své výrobky „jen přizpůsobují místnímu vkusu“ a žádná pravidla neporušují. Podle unijních předpisů smějí změnit ingredience svých produktů určených pro určité členské státy, pokud je jasně označí na obalu.

To ale hněv východních zemí nezmírňuje. „Nechápu, jak laciná čokoláda místo dobré kvalitní představuje přizpůsobení místnímu vkusu,“ poznamenala ke skandálu Bulharka Jana Mihailovová. A dodala, že ona si teď vozí čokoládu jenom ze Západu. Stojí sice víc peněz než v Bulharsku, ale je v ní víc kakaa.

Bulharsko po testech žádné konkrétní hříšníky neoznačilo, ale maďarský úřad pro bezpečnost potravin při podobné příležitosti jmenoval výrobce čokolády Ferrero a Coca-Colu. Uvedl, že čokoládová pomazánka Nutella prodávaná v Budapešti je „zřetelně méně krémovitá“ než její verze v Rakousku.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Aroma Coca-Coly je zase rozpoznatelně „méně bohaté a komplexní“ a chuť kakaa Nesquik od firmy Nestlé je v Rakousku „harmoničtější a intenzivnější“. A neúnavný kritik Bruselu, maďarský premiér Viktor Orbán, hned obvinil Evropskou unii z dvojího metru.

Celé téma se tak stalo „válečným koněm“ populistických vlád, které chtějí „dokázat, že Evropská unie neumí garantovat stejné zacházení všem občanům“, upozorňuje bulharský analytik Antony Galabov. Řada bulharských spotřebitelů se alespoň raduje, že se jejich země konečně snaží zbavit mentality druhořadých občanů, kteří se se vším smíří, uzavírá Euractiv.