Vinaři zápolí s Evropskou unií kvůli kaloriím

Producenti vína napříč Evropskou unií se brání nařízení Evropské komise, která chce, aby byla na každé lahvi uvedena kalorická hodnota jejich výrobku.

„Mají strach především z poklesu prodeje. Jak zareagují spotřebitelé, až zjistí, že lahev jejich oblíbeného vína je stejně kalorická jako krabice sladkých sušenek?,“ ptá se francouzský list Le Monde.

Alkoholické nápoje patří mezi několik málo posledních potravin, které nemusejí uvádět nutriční obsah.

Evropská unie se snaží tento nedostatek napravit. List připomíná, že příští týden se bude kauzou zabývat europarlament.

Evropská organizace spotřebitelů tvrdí, že pro výjimku neexistují oprávněné důvody. „Lidé dnes vědí, kolik cukru je v džusu a kolik tuku v mléce, ale o kalorickém obsahu piva či whisky nevědí nic,“ uvádí ředitelka organizace Monique Goyensová v dopise Evropské komisi.

Čtěte také

„Málokdo z konzumentů tuší, že gram alkoholu obsahuje sedm kalorií, sklenice červeného vína 170 kalorií a půllitr piva 220 kalorií,“ říká ředitelka. Konzumace alkoholu podle ní u dospělých obstarává až deset procent celkového přísunu kalorií.

Vinaři se ale bouří – tvrdí, že obsah cukru kolísá v každém ročníku vína, takže by museli ustavičně provádět nákladné testování. Cukru navíc s roky ve vínu přibývá, takže údaj by nikdy nebyl bezezbytku přesný.

„Povinné nutriční hodnocení jen vyžene nahoru ceny vína a zkomplikuje nám živnost,“ varuje Aurora Abadová z evropské organizace producentů vína.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: rma
Spustit audio