Vidnava: Když zklame stát

Bývalý kněžský seminář ve Vidnavě - budoucí věznice?
Bývalý kněžský seminář ve Vidnavě - budoucí věznice?

Jesenicko už dlouhodobě patří mezi regiony s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Největší počet lidí bez práce žije v příhraničí. Příkladem je i Vidnava - v historii centrum vzdělanosti, centrum společenského i kulturního života.

Jenže to už dávno neplatí. Po revoluci tady zaniklo několik velkých podniků a řada lidí skončila na sociálních dávkách. Plán zřídit ve městě detenční ústav jim dal novou naději. Jenže z plánu nakonec sešlo.

Detenční ústav měl vzniknout v budově bývalého kněžského semináře. Už v roce 2005 odsouhlasili zařízení pro vysoce nebezpečné agresory a sexuální devianty lidé v referendu.

Důvod je jednoduchý: lidé si od něj slibují nové pracovní příležitosti. V roce 2008 budovu koupila vězeňská služba od církve za 29 milionů korun.

Podle protikorupční policie šlo o nevýhodný obchod a bývalého šéfa Luďka Kulu vězeňské služby spolu s někdejším náměstkem ministra spravedlnosti Františkem Steinerem viní z porušení zákona. Kauza je nyní v rukou státních zástupců.

V budově z druhé poloviny 19. století byl do druhé světové války kněžský seminář. Pak sloužila jako zajatecký tábor a později i lazaret německé armády. Od 50. let sem čeští vojáci vysílali své děti na ozdravné pobyty. A po sametové revoluci se stal komplex opět majetkem církve.

V detenčním ústavu mělo být zhruba 250 chovanců. Investici tehdy vězeňská služba odhadovala na více než půl miliardy korun. Kvůli přeplněnosti věznic ale později svůj záměr upravila. Ve Vidnavě chtěla mít věznici lehčího typu.

Loni v dubnu se začalo s přípravou na rekonstrukci budovy. Jenže ministerstvo spravedlnosti se s Vězeňskou službou shodlo, že po lednové amnestii by zřízení detenčního ústavu či věznice bylo zbytečné a nehospodárné.

Ministerstvo spravedlnosti chce teď objekt nabídnout jiným státním organizacím. Lidé ale nevěří, že o něj některá projeví zájem. Ve městě je už jeden podobný komplex - po zrušené polepšovně.

Zbavit se majetku je těžké i pro samotnou radnici. Už pět let marně prodává památkově chráněnou vilu Mladek. Zatím ji nikdo nechce ani pod cenou.

Neodsoudilo rozhodnutí státu Vidnavu k proměně v město duchů? V analytické části pořadu Zaostřeno o tom mluví ředitel Úřadu práce v Jeseníku Martin Viterna. Každé trvalé pracovní místo má podle něj dnes v regionu cenu zlata.