Víc peněz přechodným pěstounům nevyřeší jejich nedostatek, tvrdí Asociace Dítě a Rodina. Chceme jen narovnat nespravedlnost, oponuje ministerstvo

14. únor 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšit příspěvek přechodným pěstounům z dnešních 20 na 30 tisíc korun. S možností dalšího navýšení podle počtů dětí nebo jejich zdravotního handicapu. S navýšením příspěvku pro dlouhodobé pěstouny ale návrh novely nepočítá. Prohlubuje norma příkop mez oběma typy pěstounství, nebo prospívá zájmu dětí?

Čtěte také

„Novela jednoznačně prospívá dětem... Netvrdím, že jde o koncepční a úžasnou změnu, ale náš návrh rozhodně nezhoršuje situaci, naopak ji zlepšuje,“ říká v pořadu Pro a proti náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Kateřina Jirková.

Odměna na dlouhodobé pěstouny byla už významně navýšena v roce 2018. „Tehdy šlo o poslaneckou iniciativu a to navýšení bylo poměrně razantní. Zhruba na 50 % předchozích částek, které dlouhodobí pěstouni pobírali.“

Přechodní pěstouni jsou v podstatě zaměstnanci. Příspěvek jim do jisté míry nahrazuje plat... Dlouhodobí pěstouni fungují spíš na principu rodin... Odměny pro ně dnes nejsou nízké, mohou pobírat rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství. V naprosté většině chodí do práce a mají plat.
Kateřina Jirková

Nůžky mezi příspěvky dvou typů pěstounství prý otevřela zmíněná poslanecká novela z roku 2018. „Cílem naší novely tento bylo stav narovnat, tedy situaci přechodných pěstounů, jejichž odměna nebyla valorizována od roku 2013.“ 

„Oblast práce a sociálních věcí je nesmírně složitá, vždy musíme vyvažovat celkové náklady rozpočtu a dalších opatření... Už stávající navýšení nebude vůbec jednoduché vyjednat (a projednat) s ministerstvem financí,“ upozorňuje Kateřina Jirková.

Vždyť jde o 2 tisíce

Čtěte také

„V novele jsou i dobré věci, ale z našeho pohledu jde o normu spíše technickou,“ hodnotí návrh Anna Krbcová, tajemnice Asociace Dítě a Rodina. 

Asociace má výtek k normě několik. „Za prvé nenavyšuje příspěvek pro dlouhodobé pěstouny. Také nenavyšuje příspěvek pro organizace, které doprovázejí při výkonu pěstounské péče. Systematické ani není financování zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,“ vypočítává. 

Chápu, že ministerstvo práce musí vyvažovat vliv novely na státní rozpočet. Vidíme ale, že je nedostatek dlouhodobých pěstounů a každoročně roste počet dětí odevzdaných z pěstounské do ústavní péče. Obáváme se, že tím, že dlouhodobým pěstounům nepřidáme, aby se situace ještě nezhoršila.
Anna Krbcová

U dlouhodobých pěstounů činí příspěvek u jednoho dítěte v péči 12 tisíc korun hrubého. „My navrhujeme zvýšení o dva tisíce korun, a to není horentní suma. Sice byl navýšen příspěvek v roce 2018, ale za tu dobu vzrostly náklady a stoupla minimální mzda.“ 

„Vážně se obáváme, že navýšení příspěvku povede ke krátkodobému zvýšení zájmu o přechodnou pěstounskou péči. Taky ale bude pokračovat trend, kdy nemáme dostatek dlouhodobých pěstounů,“ shrnuje Anna Krbcová.

Spustit audio

Související